Білорусія відмовилася видати Росії иеговиста* з Югри

Новини Світу

 

Генпрокуратура Білорусі відмовилася видати Росії заарештованого в лютому послідовника “Свідків Єгови”* Миколая Махаличева. Про це повідомляється у Facebook правозахисної організації Human Constanta.

Віруючого з Урая, який в Росії проходить по кримінальній справі про організацію діяльності екстремістської організації і був внесений до реєстру Росфінмоніторингу, затримали 21 лютого під Вітебськом після перевірки документів. Після звільнення з СІЗО-2 у Вітебську він продовжить добиватися отримання статусу біженця в Білорусії. Звільнити Махаличева вимагали як білоруські, так і міжнародні правозахисні організації, заявляючи, що причиною переслідування є саме його віросповідання.

20 квітня 2017 року Верховний суд Росії виніс рішення про визнання Управлінського центру “Свідків Єгови”* екстремістською організацією. З того часу безліч прихильників релігійної організації були піддані кримінальному переслідуванню.

У проведеній раніше за запитом прокуратури комплексної лінгвістичної релігієзнавчої судової експертизи говорилося, що єговісти* використовують “екстремістський” переклад Біблії. Вони також нібито вважають необхідним повалення конституційного ладу РФ, так як “вірять в порочність існуючого стану речей, прийдешній кінець світу, перемогу Ісуса над дияволом, який захопив світ, воцаріння Ісуса і початок нового світоустрою”.

Ознакою порушення релігійної ненависті експерти визнали критику католицької церкви, яка полягає в тому, що в брошурі “Свідків Єгови”* про науку, у статті йдеться про Галілею, що католицька інквізиція засудила його до довічного арешту несправедливо і папа Іван Павло ІІ визнав. А віра иеговистов* в те, що Бог пролив на Содом і Гоморру вогонь і сірку, а в кінці світла світ чекають нові лиха, трактується експертами як заклик до “геноциду, масових репресій, встановлення нерівноправності, дискримінації, вчинення злочинів з мотивів ненависті”. При цьому закликів до тероризму у віруваннях иеговистов* експерти не знайшли.

Більшості з заарештованих иеговистов* пред’явлені звинувачення за статтею “Організація діяльності релігійної організації, щодо якої прийнято рішення про ліквідацію у зв’язку із здійсненням екстремістської діяльності”.

За статистикою Європейської асоціації “Свідків Єгови”*, опублікованій в листопаді 2019 року, піддаються кримінальному переслідуванню або несуть відповідальність за статтями про екстремізм і його фінансування (282.2 і 282.3 КК РФ) близько 300 иеговистов*.

Силовики чинять тиск на иеговистов* у 54 регіонах РФ. Більше всього справ порушено в Ханти-Мансійському автономному окрузі (Югрі) – 24. Далі слід Приморський край (21 справа), Хабаровський край, Єврейська автономна область (по 14 справ), Кіровська область (12 справ). 72 члена “Свідків Єгови”* перебувають у статусі підозрюваних, 145 – обвинувачених, 57 – підсудних, 26 засуджені. Заочно заарештовані і знаходяться в розшуку чотири людини, під домашнім арештом – 23. Запобіжний захід у вигляді заборони певних дій обрана для 22 адептів, іншим запобіжним заходам і примусу піддані 189 осіб.

Троє послідовників “Свідків Єгови”* з Орла, Томська і Пензи отримали по шість років колонії. Слідство називало їх лідерами місцевих громад. Одним із засуджених виявився громадянин Данії.

11 грудня 2018 року президент РФ Володимир Путін на засіданні Ради з прав людини назвав внесення иеговистов* в список екстремістських організацій “повною нісенітницею”, проте з тих пір ніяких законодавчих послаблень не сталося. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи вирок томському иеговисту* Сергію Климову, заявив, що можливість зміни законодавства щодо “Свідків Єгови”* “не отримала ніякого розвитку”, оскільки “існують різні точки зору на цей рахунок”. При цьому він не виключив будь-яких змін у майбутньому.

“Зі Свідками Єгови звертаються так, як не зверталися навіть у часи СРСР, якщо не вважати сталінського періоду. Міг прийти дільничний з парою патрульних для порядку. Могли поговорити, пожурити. Могли влаштувати товариський суд, звільнити з роботи. Але в будинку віруючих через вікна і балкони не вривалися бійці спецназу, не зламували “болгарками” двері, людей не укладали на підлогу під дулами автоматів, не приковували наручниками до батарей, не катували електрошокерами”, – зазначав журналіст Антон Чивчалов.

Європейський суд з прав людини у минулому році коммуницировал дві скарги “Свідків Єгови”* на порушення їх прав з вимогою безпрецедентною для Росії компенсації у 79,1 млн євро (6 млрд рублів).

*”Свідки Єгови” (єговісти) – організація, заборонена в РФ.

Джерело інформаціі

Залишити відповідь