Чому жінки живуть довше чоловіків з Y-хромосомою на прикладі мух

Новини України

Винна Y-хромосома. Вчені пояснили, чому жінки живуть довше чоловіків

Дрозофіла. Фото: wikipedia.org

До цих пір було незрозуміло, чому у багатьох видів тварин самки в середньому живуть довше самців. Американські вчені з Каліфорнійського університету в Берклі на прикладі мушок-дрозофіл пояснили це впливом статевих хромосом.

Результати їх спостережень опубліковані в журналі Nature Ecology & Evolution.

Вчені помітили, що в Y-хромосомі дрозофіл більше “безглуздих” повторів, ніж в Х-хромосомі, а області повторів ДНК у молодих комах сильно скручені. З віком ДНК розгортається і “на свободу” виходять мобільні елементи, заховані усередині цих повторів. Вони отримують можливість переміщатися по геному, вбудовуватися в випадкові місця і порушувати роботу окремих генів.

Дослідники вважають, що самки живуть приблизно на 10 днів довше самців. Потім, щоб перевірити, наскільки розпакування статевих хромосом впливає на тривалість життя, автори роботи створили дві лінії мух з некласичним набором хромосом.

Створивши лінію самок з зайвої Y-хромосомою і самців без Y-хромосоми, дослідники підтвердили, що життя мухам скорочує саме вона. Самці XYY прожили менше, ніж звичайні самці – близько 40 днів замість покладених 60. Життя самок XXY виявилася трохи коротше, ніж у звичайних самок. Зате самці ХО (без Y-хромосоми) вийшли довгожителями, обігнавши та інших самців і самок, і проживши до 80-90 днів.

Раніше вважалося, що Y-хромосома може вкорочувати життя самців з-за того, що несе менше генів, що Х-хромосома, або ж діяти опосередковано, через гормони. В описаному ж досвіді доведено, що вона є “депо” мобільних елементів і випускає їх на волю з плином часу.

Тепер ученим належить перевірити, чи працює цей механізм у інших тварин. У людини, наприклад, з віком теж збільшується число активних мобільних елементів у клітках. Однак у людей високий рівень внутрішньовидового розкиду за кількістю повторів, тому поки неясно, наскільки внесок статевих хромосом важливий порівняно з індивідуальними відмінностями.

Ка раніше писала “Країна”, найточнішим і пильним хижаком на Землі виявився не орел або хамелеон, а – муха-ктырь.

Також ми повідомляли, що вчені визначили, який саме ген у чоловіків відповідає за безпліддя.

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь