Коломойський втрачає позиції в українському бізнесі і політиці – Bloomberg

Новини України

“Коломойський перебуває під слідством ФБР”. Американські ЗМІ пишуть про проблеми олігарха в Україні та в США

Колишня близькість до Зеленському не допомагає Коломойському. Фото: 24tv.ua

Незважаючи на удавану величезний вплив олігарха Ігоря Коломойського на президента Володимира Зелеснкого і монобольшінство в українському парламенті, справи багатія не так гарні, як раніше. Про це говорить серед іншого прийняття “антиколомойского” закону про банки.

До такого висновку прийшли аналітики видання Bloomberg.

“Країна” наводить переклад матеріалу про українську багатшими.

Обрання Володимира Зеленського рік тому виглядало гарною новиною для одного з шести мільярдерів країни Ігоря Коломойського, який перебував у добровільному вигнанні в Швейцарії та Ізраїлі після розриву з попередньою адміністрацією. Новий президент був давнім діловим партнером олігарха і, безсумнівно, міг допомогти повернути “Приватбанк”, націоналізований його попередником.

До літа 2019 року Коломойський повернувся в Україну, один з його колишніх адвокатів став главою адміністрації Зеленського. І хоча Коломойський не був найбагатшим з українських олігархів, його вважали найвпливовішим.

Втім, зараз у Коломойського справи йдуть погано.

Зеленський захищає націоналізацію “Приватбанку”, щоб отримати доступ до мільярдів доларів іноземної допомоги МВФ. Ця задача стає все більш актуальною в умовах пандемії Covid-19. Таке положення справ підриває шанси Коломойського відбитися від позовів про відшкодування збитків на суму понад 10 мільярдів доларів в юрисдикціях від Лондона до Кіпру. Крім того, проти нього розпочато розслідування про відмивання грошей в США.

Що ще гірше, інші компанії, в яких 57-річний Коломойський має частку – енергетичної та авіаційній галузях, стикаються з серйозними загрозами, так як світова економіка вступає в рецесію.

“Для Коломойського зараз непрості часи. Очевидно, президент намагається дистанціюватися від нього”, – сказав виконавчий директор дослідницько-економічної компанії Case Ukraine в Києві Дмитро Боярчук.

Очікується, що Зеленський, якого Коломойський з ентузіазмом підтримав, в цьому місяці підпише закон, який зводить нанівець спроби магната повернути собі частку в “Приватбанку” або досягти якогось компромісу.

“Це лише проміжна перемога для України, але дуже важлива. Закон застосовує європейську практику і значно ускладнює для колишніх і майбутніх власників банків шахрайство зі своїми клієнтами та державою”, – прокоментував ухвалення “антиколомойского” закону член наглядової ради “Приватбанку” Роман Сульжик.

Коломойський перебуває під слідством ФБР і федеральної прокуратури США. Його американські бізнес-партнери отримують цивільні позови, в яких їх звинувачують у тому, що вони допомогли відмити сотні мільйонів доларів, вкрадених з “Приватбанку”, шляхом покупки офісних будівель і підприємств в Америці.

Одні з найцінніших активів олігарха – частки у найбільшому в Україні виробника нафти, а також феросплавних та енергорозподільчих компаніях. Всі ці підприємства переживають кризу внаслідок падіння цін на сировину та економічного спаду, викликаного Covid-19.

А “Міжнародні авіалінії України” страждають від наслідків глобального карантину і обрушився попиту на подорожі. МАУ потрібна фінансова допомога уряду.

У той час як непублічний характер інвестицій Коломойського ускладнює підрахунок змін у його доходах, стан Ріната Ахметова, найбагатшої людини в Україні – скоротилося на суму від 1,8 до 4,2 млрд доларів в цьому році.

Bloomberg оцінює капітал Коломойського в 1 мільярд доларів.

З одного боку, олігарх зберігає величезний вплив в Україні завдяки своєму телеканалу “1+1”. Це ЗМІ протягом багатьох років транслювало комедійні шоу, які принесли Зеленському популярність. З таким же успіхом його можна використовувати, щоб підірвати його владу.

У Коломойського також є більш прямий важіль для тиску на Зеленського – союзники в “Слуги народу”. Вони прагнули відтягнути ухвалення закону про банки, внісши більш 16 000 поправок. Коломойський також знає, як обходити судову систему України.

Однак що б не трапилося далі, позиції Коломойського в українському бізнесі і політиці, безсумнівно, слабкіше, ніж рік тому. Як довго він може продовжувати битися, ніхто не знає.

“Закон про банки звузив простір для маневру Коломойського”, – сказав екс-прем’єр Олексій Гончарук. Але якщо олігарх зможе вплинути на правоохоронні органи і суди, “не варто очікувати, що справа “Приватбанку” скоро закінчиться”.

Раніше “Країна” публікувала подробиці кримінальної справи проти олігарха в США.

Ми також писали, що НБУ подав позов в кіпрські суди, вимагаючи відшкодування збитків у розмірі $5,5 млрд. Позови спрямовані проти Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Залишити відповідь