Коронавірус в Румунії. Конституційний суд визнав неконституційним указ президента про надзвичайний стан

Новини України

У Румунії указ президента про надзвичайний стан через Сovid-19 визнали неконституційним

У Румунії Конституційний суд постановив, що указ про НП був неконституційним. Фото: Pixabay

У Румунії Конституційний суд постановив, що указ президента Клауса Йоханніса про введення в країні надзвичайного стану у зв’язку з коронавірусом був неконституційним і перевищують його повноваження.

Про це повідомляє Digi24.

“Конституційний суд встановив, що указ про введення надзвичайного положення №34/2020, вносить зміни і доповнює указ №1/1999 є неконституційним в цілому”, – сказано в повідомленні.

У суді наголосили, що тільки парламент визначає правові рамки надзвичайного стану, тоді як президент отримує повноваження вводити його та контролювати виконання.

Президент своїм указом може встановити надзвичайний стан, окресливши надзвичайні заходи, які необхідно прийняти, і визначаючи, які фундаментальні права та свободи будуть обмежені, але виключно в рамках законодавства про надзвичайний стан, який існує на момент прийняття такого указу.

В даному випадку президент, діючи в рамках своїх законних повноважень, окреслив, які права і свободи громадян обмежуються. У той же час, низка інших заходів, такі як прямі закупівлі товарів держорганами, відсторонення від посад деяких держслужбовців, припинення всіх цивільних і кримінальних справ та ряд інших виходять за рамки законодавства про надзвичайний стан, який діяв на момент введення надзвичайного стану, пояснює КС.

Суд вважає, що президентський указ повинен пройти парламентський контроль, і парламент повинен був санкціонувати перевищення президентом визначених законом повноважень. Також суд визнав неконституційним накладення штрафів за порушення карантину. Їх з початку карантину поліція виписала понад 300 000, на загальну суму понад 120 млн євро.

Прем’єр-міністр Румунії Людовик Орбан заявив, що шокований рішенням, яке він назвав політичним. Він попередив, що влада, можливо, тепер не зможуть штрафувати людей за те, що вони не дотримуються правил карантину, який, як очікується, почнуть послаблювати в середині травня.

Нагадаємо, надзвичайний стан в Румунії було оголошено на період з 25 березня по 14 травня. Президент країни заявив, що не буде продовжувати термін його дії. З 15 травня в Румунії повинні відкритися перукарні, а також музеї та стоматології.

Залишити відповідь