Кредит МВФ – скільки грошей і якої допомоги чекає Україна від валютного фонду

Новини України

У Мінфіні заявили, що вони ще дискутують з МВФ – EFF або stand-by отримувати

МВФ змінив програму фінансування України, фото: kapital.kz

Міжнародний валютний фонд з-за світової кризи у зв’язку з поширенням COVID-19 і загальної економічної невизначеності щодо тривалості та інтенсивності наслідків пандемії змінив підходи до тривалості програм з країнами.

Україні він пропонує варіант співпраці з короткою програмою кредитування stand-by без зменшення розмірів на період її дії, передає Мінфін України.

“Основна різниця між цими програмами полягає у терміні їх реалізації: stand-by – 1,5 року, EFF – 3 роки… Сума програми на відповідні періоди залишається незмінною”, – йдеться в повідомленні відомства.

Відзначимо, що “сума програми на відповідні періоди (тобто на 1,5 року – Ред.) залишається незмінною” означає, що stand-by буде менше, ніж передбачався EFF.

В той же час Мінфін зазначає, що поки переговорні процеси з МВФ тривають і питання про модальності програми (EFF або stand-by) ще дискутується.

“Уряд планує фіналізувати переговори з МВФ на наступному тижні”, – відзначило відомство.

Раніше в цей день представник МВФ Джеррі Райс (Gerry Rice) повідомив, що Україна і МВФ в рамках переговорів про нову програму співпраці переорієнтувалися з попередньо узгодженою 3-річної програми розширеного фінансування EFF на 18-місячну програму stand-by.

“Коли ситуація відновиться, фокус знову може зміститися на вирішення проблем довгострокових структурних реформ в Україні, щоб сприяти більш сильному і більш інклюзивної зростання”, – сказав представник Фонду.

Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський, Національний банк України і попередній уряд на початку грудня 2019 року домовилися з менеджментом МВФ про відкриття нової трирічної програми EFF на $5,5 млрд. Це програма повинна була замінити 14-міс. програму stand-by на SDR2,8 млрд, або близько $3,9 млрд, розраховану підтримати країну в період президентських і парламентських виборів в минулому році і завершився 17 лютого цього року.

Україна змогла отримати stand-by лише перший транш SDR1 млрд (близько $1,4 млрд). Потім планувалися ще два транші за підсумками піврічних переглядів, однак у зв’язку зі зміною президента та уряду країни після виборів було вирішено розпочати розробку нової програми співпраці. В результаті в 2019 році фінансування з боку Фонду було відсутнє, тоді як Київ заплатив майже SDR1,4 млрд.

Позитивне рішення МВФ щодо нової програми дозволить уряду отримати також макрофінансову допомогу від ЄС (EUR500 млн) і кредит Світового банку (до $1,0 млрд).

Розмір нової програми stand-by, на обговорення якої переключилися Україна і МВФ, поки невідомий, хоча раніше розмір програми EFF, за даними близьких до переговорів джерел, вдалося збільшити орієнтовно до $8 млрд.

Для позитивного рішення Фонду Україні необхідно прийняти закон про регулювання банківської діяльності (так званий “антиколомойский” законопроект). Передбачається, що Верховна Рада розгляне його остаточному читанні в середу, 13 травня. Київ розраховує отримати перші кошти МВФ ще до кінця цього місяця, на який припадає погашення випущених 5 років тому під гарантії США єврооблігацій на $1 млрд.

Раніше “Країна” повідомляла, що представник України в МВФ стверджує, що за новою програмою буде легше отримати гроші від Фонду

Залишити відповідь