Мати Олеся Бузини зустрічалася з генпрокурором Венедиктової

Новини України

“Я просила тільки одне – робити по закону”. Мати Олеся Бузини зустрілася з генпрокурором Венедиктової

Мати вбитого Олеся Бузини з адвокатом Артемом Захаровим зустрілися з генпрокурором Венедиктової. Фото: з особистого архіву

Генпрокурор Ірина Венедиктова зустрічалася з матір’ю вбитого 16 квітня 2015 року журналіста і письменника Олеся Бузини. Про це “Країні” повідомила Валентина Павлівна, мати Олеся.

За її словами, в день п’ятої річниці смерті Олеся, їй подзвонили з Офісу генерального прокурора.

“Висловили своє співчуття і запитали: в чому я потребую, чим мені допомогти? А мені нічого не треба, крім одного: справедливості. Тому що мого сина вбили ні за що. П’ять років, і поки ніяких результатів. Я так і сказала. Мене вислухали, а потім через кілька днів знову передзвонили і сказали, що Ірина Валентинівна (Генпрокурор Венедиктова – Ред.) хоче зі мною зустрітися”, – розповіла “Країні” Валентина Бузина.

Валентина Павлівна додала, що за останні роки після вбивства сина багато разів зверталася до різних генпрокурорам з проханням про прийом, але їй відмовляли.

“Мене не прийняв екс-генпрокурор Юрій Луценко, не прийняв Руслан Рябошапка. А до Венедиктової я навіть не зверталася, настільки вже зневірилася, що хтось може допомогти. А вона сама запросила мене на зустріч”, – розповідає Валентина Павлівна.

На прийом до генпрокурора мати Олеся Бузини прийшла з адвокатом Артемом Захаровим.

Зустріч відбулася 5 травня і тривала приблизно півгодини. Валентина Бузина розповіла Венедиктової про проблеми, з якими вона стикається як потерпіла. Далі на зустрічі представник потерпілої, адвокат Артем Захаров, прокоментував представлені генпрокурора документи і докази.

“Ми подали офіційне звернення генпрокурору з доказами, що розслідування блокується”, повідомив “Країні” Захаров.

І нагадав, що фактично кримінальних проваджень за вбивства Бузини – два. Одне – щодо виконавців, яка слухається в Шевченківському районному суді міста Києва. Друге – за фактом організації злочину, який зараз знаходиться в територіальному управлінні ДБР Києва.

“У справі організаторів і замовників не зроблено нічого. Версії про причетність влади та представників правоохоронних органів до організації вбивства Бузини ніхто не перевіряв, з 2016 року ніхто палець об палець не вдарив. Мало того – справи викрадена частина документів. Про все це ми розповіли Венедиктової”, – зазначив Артем Захаров.

Він нагадав, що кримінальне провадження щодо організаторів і замовників вбивства Бузини в жовтні 2019-го року передано в Центральний апарат ДБР, у зв’язку з закінченням повноважень слідчих прокуратури.

При минулому генпрокурора Рябошапке рішення прокурора про передачу цієї справи в ГБР було скасовано, і справу там “припадало пилом”. З жовтня 2019-го по лютий 2020-го року просто не призначався процесуальний керівник.

“А коли нарешті в лютому процесуального керівника призначили, він у той же день передав справу до Територіального управління ДБР р. Києва. Але з урахуванням навантаження та рівня слідчих, ми розуміємо, що це резонансна справа там розслідуватися не буде, як не розслідували кілька років прокуратурою Києва. За останні більш ніж півроку Офіс генпрокурора так і не наважився взяти на себе відповідальність за розслідування справи. Все це ми розповіли Венедиктової, підтвердили свої слова документально. І попросили передати справу в Центральний апарат ДБР та забезпечити ефективне процесуальне керівництво силами Офісу генпрокурора. Щоб справа щодо організаторів і замовників вбивства Бузини почало просуватися”, – пояснив “Країні” Артем Захаров.

Друге питання, яке обговорювали на зустрічі Венедіктова Ірина і Валентина Бузина – розгляд справи по вірогідним виконавцям вбивства Олеся Бузини: Андрію Медведька та Денису Поліщуку, яка зараз слухається в Шевченківському суді.

“У нас є підстави стверджувати, що судовий процес затягується, судові засідання переносяться”, – розповідає адвокат матері Бузини. І додає:

“У повноваження генпрокурора не входить контроль суден, а ось підтримання держобвинувачення на належному рівні прокуратура повинна забезпечити. Організувати достатню кількість професійних прокурорів, які володіють матеріалом, і налаштувати ефективну роботу в судовому процесі – це якраз повноваження органів прокуратури”, – вважає Артем Захаров, уточнюючи, що про це вони з Валентиною Бузиною говорили з Іриною Венедиктової.

Також на зустрічі обговорили факт викрадення документів перевірки однієї з версій слідства, згідно з якою до злочину могла бути причетна якась “Українська повстанська армія” (в 2015 році від його імені було заява, що вона бере на себе відповідальність за вбивство).

“За цією версією працювала киберполиция, СБУ, проводилися допити і процесуальні заходи. Ці матеріали в 2016 році були викрадені зі справи. За фактом зникнення документів зареєстровано кримінальне провадження, але воно також не рухається. Ми попросили Ірину Венедиктову взяти на контроль і ця справа, як і справа про незаконне відсторонення в 2016 році прокурорами адвоката Валентини Бузини Рената Кузьміна, що, очевидно, відбулося за вказівкою тодішнього генпрокурора Юрія Луценка”, – повідомив “Країні” адвокат Валентини Бузини.

Крім того, у сторони обвинувачення є дані про те, що підозрювані у вбивстві Бузини на момент скоєння злочину перебували під прицілом правоохоронних органів, були на контролі у спецслужб.

“Ми отримали відомості, що дозволяють заявляти про причетність влади та правоохоронних органів до організації вбивства Бузини. Всупереч представленим нами і наявними у слідства доказів, ця версія навмисне не перевірялася з 2016 року по даний час”, – говорить Артем Захаров.

За його словами, Ірина Венедиктова на зустрічі висловила матері Олеся Бузини свої співчуття і пообіцяла зробити все, що від неї залежить, для активізації справи.

Однак з того часу, як зазначає адвокат, прогресу в справі Бузини не намітилося.

“Судові засідання у Поліщуку-Медведько як переносилися, так і переноситься. Справа затягувалася, так і затягується. Чи будуть ефективні держобвинувачі, подивимося 25 числа на наступному засіданні. А що стосується справи щодо організаторів і замовників вбивства Олеся Бузини, ми так розуміємо, воно досі “валяється” в територіальному управлінні ДБР. Поки Валентина Бузина не отримала ніяких офіційних відповідей від генпрокурора. Хоча, мені здається, було досить часу відреагувати на ті дані, які ми надали”, – вважає Артем Захаров.

Мати Бузини Мати Олеся Бузини характеризує розмову з генпрокурором одним словом: рівне.

“Все було дуже рівно. Я свою біль висловила їй, вона багато слухала, щось записувала. Обіцяла по можливості допомогти. Поспівчувала мені як матері. Якщо хтось мені співчуває, то спасибі їм, звичайно. Але зрозуміти до кінця мене і мою біль може лише та людина, хто і сам втратив дитину”, – розмірковує Валентина Павлівна.

Валентина Бузина зізнається: від наступного судового засідання, яке призначено на 25 травня, не чекає нічого особливого.

“Хотілося б, щоб це засідання як мінімум відбулося. Тому що всі попередні засідання сторона захисту вимагала переносити через карантин, і їх переносили”, – стверджує Валентина Павлівна.

На те, що зустріч з Іриною Венедиктової зможе “розбудити” розслідування вбивства Олеся Бузини, його мати вже не особливо сподівається.

“Мені хочеться вірити, що зустріч з Венедиктової вплине. Я за характером така людина, що звикла вірити людям. Але мене за цей час так дурили… Ось днями президент Зеленський давав прес-конференцію. І коли і він, і журналісти починають говорити про Павла Шеремета і не згадують про Олеся, вони мене ранять. Чому ви не називаєте Бузину? Ви його навіть мертвого боїтеся? Або ненавидите? За що? За те, що були не згодні з його думкою? За те, що був талановитий?”, – каже Валентина Павлівна і додає: “Мені здається, що я і мої адвокати зуміли донести до генпрокурора Венедиктової всі проблеми в розслідуванні справи про вбивство мого сина. Але, повторюю, я нічого ні у кого не прошу. Єдине – робити по закону”.

Залишити відповідь