На Шрі-Ланці зоолога з Росії загрожує 40 років в’язниці за збір мертвих жуків

Новини Світу

Фото зі сторінки Олександр Ігнатенко в соцмережі “ВКонтакте”

Завідувач відділом дрібних ссавців в зоопарку Ростова-на-Дону Олександр Ігнатенко повідомив в соцмережі “ВКонтакте”, що йому загрожує до 40 років тюремного ув’язнення на Шрі-Ланці через зібраних на дорозі мертвих жуків.

На початку лютого Олександр Ігнатенко виїхав на Шрі-Ланку у відпустку. “Він туди поїхав по суті в експедицію”, – розповів ТАСС директор ростовського зоопарку Олександр Жадобін. Під час поїздки Ігнатенко збирав комах уздовж доріг і в саду готелю, щоб сфотографувати при хорошому світлі, визначити вид, а потім повернути назад.

“Я в принципі маю звичку збирати такі екземпляри з тих же світильників, де найчастіше комахи гинуть сотнями від жарких ламп, ці тварини все одно вже мертві, але можуть послужити науці”, – пояснив зоолог. Напередодні затримання він також знайшов на дорозі мертвих жуків, поклав їх у кишеню і забув викласти.

На наступний день Ігнатенко та кілька його друзів затримали в національному парку. Дружина Олена розповіла зоолога 161.ru, що її чоловіка затримали вже після закриття входу в парк. Співробітники парку додивилися його і знайшли мертвих комах, після чого відібрали у затриманих телефони, фотоапарати і паспорта і замкнули на ніч у будівлі на території парку. На наступний день в готелі Ігнатенко пройшов обшук, де були знайдені ще кілька мертвих комах. Після цього росіянина заарештували.

“Як пізніше виявилося, в цій країні заборонено піднімати з землі навіть опалий листок або перо птиці”, – розповів Ігнатенко.

Росіянин провів в ув’язненні півтора місяця. Один тиждень він лежав у тюремному госпіталі, а решту часу він і його друзі “провели на голому бетонній підлозі в одній камері з 86 місцевими ув’язненими”. На сайті російського посольства зоолог зміг знайти адвоката, який розмовляє англійською мовою. У квітні вченого звільнили під заставу з-за епідемії коронавіруса.

Росіянин стверджує, що йому та його друзям загрожує штраф на “астрономічну суму в три мільйони рублів або 40 років в’язниці”. Всього їм пред’явили 277 звинувачень, причому за одну тварину передбачено кілька пунктів звинувачення. Ігнатенко повідомив, що не може зібрати таку суму сам, “навіть якщо влізти у всілякі кредити і продати іпотечну квартиру”. 10 травня він попросив допомоги у своїх передплатників в соцмережах, щоб зібрати потрібну суму.

На Шрі-Ланці діють суворі закони щодо захисту флори і фауни, що забороняють вбивати або ранити будь-яких диких тварин (хребетних і безхребетних), а також брати їх з собою. Ці правила поширюються на національні парки, заповідні території, а також будь-які дороги і землі, розташовані за їх межами. Так, за збір безхребетних тварин у залежності від їх виду передбачено покарання від двох до п’яти років позбавлення волі або штраф у розмірі від 15 до 50 тисяч шрі-ланкійських рупій (від 80 до 265 доларів).

У листопаді 2012 року суд на Шрі-Ланці оштрафував російську пару майже на 10 тисяч доларів за незаконний збір диких орхідей та інших екзотичних квітів у національному парку, нагадує “Медуза”.

На думку експертів, на яких посилається “Вести.ги” працівник зоопарку, професіонал-зоолог, що спеціалізується на комах і павуків, просто не міг не знати про те, які обмеження є на острові.

“Я впевнений, працівник ростовського зоопарку, чудово знав, чим це може загрожувати. Інша справа, що це може бути якась безпечність. Швидше за все, він не збирався щось продавати. Може, зловив щось для себе. Але, знову ж таки, закон – є закон”, – вважає Олександр Хабургаев, журналіст-натураліст.

За його словами, острівна фауна відрізняється від материкової тим, що там завжди велика кількість ендеміків. “Ендеміки – це види, які водяться тільки тут і не зустрічаються більше ніде, і вони коштують набагато дорожче. Це бізнес. Люди збирають і продають, вони знають, на що йдуть”, – додав Олександр Хабургаев.

Директор ростовського зоопарку Олександр Жадобін описав Олександра Ігнатенка як перспективного працівника, захопленого своєю роботою. “Навіть якщо з його боку були якісь неправомірні дії, я думаю, що це було ненавмисно”, – сказав Жадобін. А знайомий зоолога, який попросив не називати його імені, додав, що Ігнатенко – “точно не контрабандист”.

Сам зоолог каже, що “ні в якій з країн не заборонено збирати і фотографувати тварин”. “Ми збиралися їх мертвих перефотографувати і повернути туди, звідки взяли. Нічого вилучати ми не збиралися”, – запевняє росіянин.

Залишити відповідь