НБУ проти надання Укрпотче права надавати банківські послуги

Новини України

В НБУ виступили проти надання “Укрпошті” прав на банківські послуги

НБУ проти Укрпошти та банку в одній особі, фото: ubr.ua

У вівторок, 19 травня, депутати прийняли в першому читанні за основу законопроект №2788-д “Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв’язку”.

На офіційній сторінці в Facebook Національного банку з’явився коментар щодо зазначеного проекту.

Нацбанк виступає проти прийняття даного проекту закону та проти створення державного “поштового” банку.

Аргументи регулятора наступні:

1. Це нелогічно. Роль держави в банківському секторі повинна зменшуватися, а не рости. Зменшення ролі держави буде сприяти конкуренції і, відповідно, – підвищення якості фінансових послуг. Сьогодні частка держави – 55 %. НБУ спільно з Урядом планує її зменшити до 25 % до 2025 року завдяки частковій приватизації держбанків.

Розширення статусу “Укрпошти” – це крок до збільшення монополії держави у фінсекторі, а не крок до конкуренції.

2. Це неконкурентно. “Укрпошта” опиниться в привілейованому становищі, якщо порівняти з тими ж банками. Поштовий оператор отримає всі переваги та можливості ведення банківської діяльності, але не буде нести ніякої відповідальності. Поштовому оператору не потрібно отримувати банківську ліцензію, не потрібно виконувати нормативи і вимоги до роботі з коштами населення. НБУ зможе встановлювати для “Укрпошти” тільки порядок відкриття і ведення рахунків. Тобто НБУ не буде регулювати банківську діяльність “Укрпошти”.

До того ж “Укрпошта” буде змагатися з іншими держбанками – Ощадбанком та ПриватБанком. НБУ за конкуренцію, але не держбанків між собою за одних і тих же клієнтів. У підсумку втратить держбюджет, включно з додатковими витратами “Укрпошти”.

3. Це ризиково. “Укрпошта” не розуміє реальну вартість ведення банківського бізнесу. Банки витрачаються на побудову систем фінансового моніторингу, контролю ризиків, управління чужими коштами, комплаєнс, безпека даних і відділень. До того ж “Укрпошта” має більш низьку експертизу в фінмоніторинг, ніж банки. Тому виникає підвищений ризик відмивання коштів.

Тому Нацбанк закликав уряд і Верховну Раду висловити спільну позицію і відхилити даний законопроект.

Регулятор пропонує кілька альтернатив:

1. “Укрпошта” може надавати в сільській місцевості агентські послуги від імені банків. У “Укрпошти” широка мережу, бо це було б доцільно для підвищення фінансової інклюзії.

2. “Укрпошта” може працювати в межах нового платіжного законодавства. Нова редакція Закону “Про платіжні послуги” дозволить поштовому оператору вести рахунки клієнтів і забезпечувати розрахунки, а також випускати власні платіжні картки без участі банку.

На думку НБУ, цей варіант оптимальний. Адже “Укрпошта” має ліцензію на надання платіжних послуг, яка може бути легко розширена в межах чинного законодавства.

Раніше повідомлялося, що нардепи дозволили “Укрпошті” випускати платіжні картки і проводити банківські операції.

Також ми писали, що в Україні почали масово звільняти банкірів.

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь