Пандемію коронавіруса назвали початком “ери заворушень” та нової активності терористичних організацій

Новини Світу

 

 
 

 

 
 

На тлі пандемії нового коронавіруса SARS-CoV-2 тема міжнародного тероризму відійшла на другий план, міжнародні операції були припинені. І на Близькому Сході, в Африці, Середньої та Південно-Східної Азії знову стало посилюватися вплив терористичних угруповань – в Іраку, Сирії, Ємені, Афганістані, ряді країн Африки…

А обвал економік країн світу з-за обмежувальних заходів лише посилить існуючі конфлікти в усіх регіонах.

“Це особливо стосується Іраку і Сирії. В Іраку вже спостерігаються ознаки відновлення активності терористичного угруповання “Ісламська держава”*, – заявив директор Стокгольмського Інституту досліджень проблем миру (SIPRI) Ден Сміт в інтерв’ю виданням групі Funke, оприлюдненому у вівторок, 12 травня.

Він зазначив, що в Ємені конфлікт може тільки погіршитися, а в Афганістані слід очікувати посилення ісламського радикального руху “Талібан”*. На думку Сміта, нова ескалація напруженості можлива в регіоні Африканського Рогу і в західній частині Сахари, наприклад в Нігерії або Малі, оскільки через поширення коронавирусной інфекції державна інфраструктура дуже ослабла, і люди не отримують потрібної підтримки.

“Деякі тому приєднаються до збройним формуванням, які обіцяють, приміром, доступ до продовольства”, – пояснив директор SIPRI.

Президент аналітичного центру International Crisis Group Роберт Меллі також очікує посилення напруженості в світі. “Обвал економіки внаслідок кризи, викликаної коронавірусом, буде мати наслідки для всіх вогнищ конфлікту. Ми знаходимося на початку ери заворушень, які будуть наростати в багатьох країнах один за одним”, – цитує його Deutsche Welle.

Меллі, який при президентові США Бараку Обамі обіймав посаду координатора Білого дому по Близькому Сходу, зазначив, що і до початку пандемії багато виходили на вулицю в знак протесту проти політики в Гонконзі, Іраку, Судані, Лівані, Алжирі або Латинській Америці. “Споконвічні причини, такі як тривала рецесія, нестача продовольства, робочих місць і необхідного для проживання доходу внаслідок пандемії лише посиляться”, – прогнозує Роберт Меллі.

У квітні ООН вже попередила про можливість “біблійного” голоду з-за епідемії. Кількість потребують у продовольстві у світі може зрости з 130 до 265 мільйонів чоловік. Це може стати найгіршим гуманітарною кризою з часів Другої Світової війни: голод пошириться мінімум в 30 країнах світу, де “щодня від голоду будуть вмирати 300 тисяч чоловік, і так протягом трьох місяців”, пророкує ООН. І це саме ті країни, де діють великі терористичні угруповання – Сирія, Ємен, Конго, Афганістан, Судан, Нігерія…

Таким чином, пандемія може стати вікном можливостей для терористичних груп з-за того, що увага всього світу зосереджена на ситуації з поширенням коронавирусной інфекції.

Місії міжнародної антитерористичної коаліції були припинені в Іраку. В кінці березня інструктори з провідних європейських країн покинули країну, НАТО призупинила свої місії з підтримки, а американська коаліція передала Іраку частину своїх військових баз.

Ситуація з терористами погіршується і в Сирії, де провінція Ідліб знаходиться під частковим контролем бойовиків. Вести боротьбу з терористами сирійському уряду допомагає Росія, яка не стала скорочувати підтримку Дамаска на тлі пандемії. Проте в Ідлібі також задіяні військові Туреччини, які через пандемію коронавіруса внесли корективи у свої місії. Минулої неділі бойовики угруповання “Хорас ад-Дін”, пов’язаної з “Аль-Каїдою”*, напали на позиції урядових сил на півночі Сирії в провінції Хама і зайняли одну село. В результаті боїв загинули понад 30 осіб. Це одне з найбільших зіткнень з 5 березня цього року, коли був оголошений режим припинення вогню в сусідній з Хамою провінції Ідліб.

Схожа ситуація складається в Африці, де Франція вносить корективи у свою операцію “Бархан” проти терористів, пов’язаних з “Аль-Каїдою”* і лояльних ІГ* бойовиків.

В Сомалі були припинені операції з участю Італії по боротьбі з піратством.

У Південно-Східної Азії, куди вирушило безліч бойовиків після поразки “Ісламської держави”* у Сирії також неспокійно. ІГ* оголосило про включення до складу свого “халіфату” деяких територій Індонезії, Малайзії, Сінгапуру, Філіппін та частині Таїланду.

*”Ісламська держава” (ІГ), “Талібан” (таліби) – заборонені в Росії терористичні організації

Залишити відповідь