Пекарські дріжджі навчили виробляти галюциноген і алкалоїд псилобицин

Новини України

Біологи навчили звичайні пекарські дріжджі виробляти галюциногени

Гриби роду Psilocybe. Фото: flickr.com

Датські вчені впровадили пекарським дріжджів (латинська назва Saccharomyces cerevisiae) гени ферментів, які забезпечують синтез псилоцибіна. У новому організмі гени виявилися працездатними і допомогли зробити псилобицин – алкалоїд грибів роду Psilocybe .

Про це повідомляє видання Metabolic Engineering.

У ході досвіду модифікованим дріжджам не треба було додавати в живильне середовище проміжні продукти синтезу алкалоїду.

Псилоцибін має галлюциногенним ефектом, у багатьох країнах він запрещ. Однак в останні роки в алкалоїду виявили корисне і досить сильне властивість пригнічувати депресію. Також він знижує тривожність у хворих на рак, не викликаючи серйозних побічних ефектів.

Зараз проходить серія клінічних випробувань, на яких оцінюють його здатність знижувати тягу до алкоголю. Якщо речовина виявиться ефективним і безпечним, його статус можуть переглянути і почати з його допомогою лікувати перераховані стану. Тоді знадобиться отримувати його у великих кількостях.

Отримувати псилоцибін з Psilocybe досить затратно: його маса становить 0,2–1% від загальної сухої маси гриба. Тому має сенс “навчити” інші організми робити це речовина у великих кількостях. Краще вибирати такі, які вже використовуються в біотехнології – начебто дріжджів.

Робота датських біологів цікава ще й тим, що показав приклад експлуатації “конструктора ферментів”. Якщо підібрати потрібну комбінацію біологічних каталізаторів та впровадити їх у клітини якого-небудь модельного організму, можна в теорії отримувати не тільки вже відомі речовини, але і такі, які не зустрічаються в природі.

Раніше “Країна” писала про відкриття вчених корисного властивості куркумину – речовини, що дає кореня куркуми жовтий колір. Куркумін допомагає запобігти когнітивний спад в літньому віці.

Ми також повідомляли, що вчені навчили звичайні гриби виробляти електричну енергію на сонячному світлі.

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь