Польща назвала головною загрозою “неоімперську політику Росії

Новини Світу

Prezydent.pl / YouTube

Варшава назвала найбільшою загрозою своєї безпеки “неоімперську політику” російських властей. Про це йдеться у новій стратегії національної безпеки Польщі. Її підписав президент країни Анджей Дуда, повідомляє сайт глави держави.

Він зазначив, що попередня стратегія діяла з 2014 року, коли в країні “була абсолютно інша реальність”. “Сьогодні у нас тут східний фланг НАТО, і це очевидний елемент безпеки як для нас – держав Балтії, так і для країн Альянсу на півдні Європи”, – підкреслив Дуда.

За його словами, за п’ять років на 30 тисяч солдатів збільшилася чисельність польської армії, і майже на 40% збільшилися витрати на оборону. Також президент зазначив, що за час, що минув, був побудований термінал з розрідження газу, який в даний час розширюється, і розпочато будівництво газопроводу Baltic Pipe з Данії в Польщу. За його словами, це дозволить уникнути енергетичної залежності від Росії. При цьому Дуда поскаржився, що Польща купує російський газ за більш високою ціною, ніж Німеччина.

З приводу Росії у тексті стратегії йдеться, що Москва активно розвиває свої наступальні військові можливості, в тому числі на західному напрямку, розширює так звану концепцію стримування противника в Балтійському регіоні, зокрема в Калінінградській області. Також згадуються проведені Росією масштабні військові навчання, сценарій яких передбачає конфлікт з однією з країн-членів НАТО, швидке розгортання значного військового контингенту і навіть використання ядерної зброї.

“Агресія щодо Грузії, анексія Криму і дії на сході України порушують основні принципи міжнародного права і підривають основи європейської системи безпеки”, – підкреслюється в стратегії. Подальше вбудовування в трансатлантичні та європейські структури в документі названо “головним фактором, що визначає безпеку Польщі”.

Голова Бюро національної безпеки Польщі Павло Солох раніше заявив, що у новій стратегії “зовнішні загрози незмінні”. “Головна з них – наслідки агресивної політики Росії”, – сказав він.

За словами Солоха, в документі йдеться про необхідність збільшення оборонних видатків. “У стратегії ми підкреслюємо, що ми повинні прагнути до того, щоб витрачати 2,5% ВВП на оборону. Пандемія не змінює векторів політики нашого східного сусіда”, – заявив він.

У новій стратегії також знайшли відображення ставлення західних країн з Китаєм. “Новим викликом для єдності Заходу стало суперництво між США і Китаєм. Країнам нашого регіону варто мати в цій області спільну позицію”, – сказав Солох. Його слова наводить РІА “Новини”.

Неодноразові звинувачення в агресії проти країн Прибалтики і Східної Європи Росія завжди категорично заперечувала, у відповідь вказуючи на недружні кроки з боку союзників по НАТО. Приєднання Криму Москва називає відновленням історичної справедливості, зазначає радіо “Свобода”.

В кінці минулого року між Росією і Польщею розгорівся дипломатичний скандал, якому передувала резолюція Європарламенту про роль СРСР у розв’язуванні Другої світової війни. Президент Володимир Путін назвав польського посла, який працював у Берліні в 1934-1939 роках, “сволотою” і “антисемітську свинею”. Пізніше Сейм Польщі схвалив резолюцію, що засуджує “провокаційні і не відповідають правді” заяви вищих російських посадових осіб.

Залишити відповідь