Що прийняла Рада у новому законі антикоронавирусном

Новини України

Звільнення від податків та конкурси “для своїх”. Що прийняла Рада у новому “антикоронавирусном” законі

Рада прийняла новий закон антикоронавирусный

Парламент прийняв чергову порцію заходів з підтримки бізнесу та людей на час карантину.

Вони прописані у проекті №3329-д, за який проголосувала Рада 13 травня. В основному, мова йде про правки в Податковий кодекс, причому, частина новацій вже діє, для них просто продовжили терміни, так як карантин затягується. Але є і нові пункти. Також з’явилося кілька правок у “інших законів”, зокрема, змінили терміни, протягом яких можна проводити призначення без конкурсів.

Документ дуже об’ємний, по ходу обговорення в нього вносилося чимало правок, і, як виявилося, “зашито” чимало не сюрпризів.

“Країна” вивчила новий закон.

Проект був поданий в Раду 30 квітня і тоді ж його прийняли у першому читанні за скороченою процедурою. Це вже не перший документ на тему підтримки бізнесу та людей на час карантину. Але в затверджених раніше законах на цю тему було багато прогалин, їх жорстко критикували підприємці та юристи, називаючи “марними” і “неробочими”. Крім того, там були чітко прописані терміни дії послаблень, а карантин то і справа продовжували.

З цієї причини з’явився ще один закон.

Більшість пунктів в ньому — це, власне, продовження вже раніше діючих норм.

Зокрема:

  • продовжили терміни звільнення від сплати ЄСВ за себе для фізосіб-підприємців до 31 травня.
  • продовжили терміни незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства — послаблення будуть до останнього дня місяця, в якому скасують карантин.
  • продовжили терміни, в які не будуть нараховувати пеню та штраф за споживчими кредитами — до кінця останнього “карантинного” місяця.
  • продовжили терміни мораторію на проведення податкових перевірок — до останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину.

Як видно, по більшості пунктів вказані вже не конкретні терміни, а прив’язка до закінчення карантину.

Тобто, навіть якщо він затягнеться ще на кілька місяців, Раді вже не треба буде переписувати закон.

  • продовжили терміни спрощеної процедури реорганізації та капіталізації банків до 2024 року (за чинним законом вони спливали 1 серпня цього року)

До другого читання з’явилося кілька нових правок, які пройшли до фінальної версії закону. Це, зокрема, такі:

1. До 30 червня звільняються від сплати нарахувань ПДФО у 18% 300% доплати медикам, які, до речі, більшість медиків до цих пір так і не отримало. Важливий нюанс — ПДФО йде в місцеві бюджети, тобто, формально послаблення знову готуються за рахунок грошей регіонів. У законі прописано, що місцевим бюджетам втрату податку на доходи фізосіб компенсують з держбюджету.

Але, як каже адвокат, партнер АО “Радзієвський та Ярий” Анатолій Яровий, не до кінця зрозумілий механізм такої компенсації. “Замість того, щоб напряму направити субвенцію з Києва в регіони і не стягувати податок з людей, вирішили запустити “довгу карусель” бюрократії, що звичайно ж, позначиться на термінах виплат. Не можна виключати, що гроші будуть виплачуватися на спеціальні рахунки або частинами. Крім того, разом з ПДФО логічно було б компенсувати і військовий збір, але його залишають”, — говорить він.

2. Звільнили від ПДФО і військового збору (у сумі -19,5%) допомога по частковому безробіттю. Нагадаємо: вона нараховується за заявками роботодавців, які пішли у вимушену простий і не перевищує 4,7 тисяч гривень на кожного співробітника.

3. Допомога по частковому безробіттю можуть отримувати також фізособи-підприємці. Аналітик “Центру біржових технологій” Максим Орыщак вважає, що це хоч якось допоможе протриматися бізнесу, хоча і не є панацеєю.

4. До останнього місяця карантину продовжуються пільги для виробництва дезінфекторів (на спирт не нараховується акцизний збір). До речі, відповідна постанова Кабміну вже є в порядку денному засідання уряду 13 травня.

5. Припинені до кінця карантину розгляду скарг платників податків, подання індивідуальних податкових консультацій. Це означає, що не буде перевірок, але і нереально вирішити спірні питання з податковою.

 

6. Поміняли терміни, протягом яких потрібно буде провести конкурси на призначення в органи державної влади і на держпідприємства без конкурсів. Раніше це було 2 місяці з моменту закінчення карантину, тепер — два тижні. За словами Ярового, тут є як плюси, так і мінуси.

“Позитивна сторона полягає в тому, що це дозволить скоротити терміни потенційних зловживань з боку тимчасових, призначених держкомпанії і в різні відомства в “ручному режимі”. Інша справа, що в інтересах таких “фахівців” Кабмін може продовжувати карантинні заходи навіть в ослабленому вигляді ще протягом кількох місяців. Негативна – двох тижнів іноді може бути недостатньо для гідних кандидатів, щоб виявити сам факт проведення конкурсу і зібрати всі необхідні документи (довідка про несудимість і т. д.), особливо якщо оголошення конкурсу відбувається дуже таємно і “для своїх”, — підсумував експерт.

Даний пункт є вкрай важливим у політичному сенсі. Так як зараз йде призначення за спрощеною процедурою на ключові посади в податковій і на митниці. І на них, як писала “Країна”, ставлять людей, близьких до президента або до його друзям.

Захід такий підхід не подобався і він наполягав на тому, що такі призначення можуть бути лише тимчасовими – на період дії карантину. І формально це вимога задоволено.

Водночас сьогодні Шмигаль дав зрозуміти, що карантин буде продовжуватися ще довго – аж до того моменту, як винайдуть ефективне ліки (а коли це станеться зовсім незрозуміло).

Не виключено, що одним з мотивів продовження буде бажання залишити своїх людей на “хлібних” посадах.

Експерти відзначають, що в новому законі так і не з’явилося заходів, на які з початку карантину розраховує бізнес.

В ньому нічого не сказано про прямий фінансово підтримку галузей. Тому, як каже голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, “ці ініціативи не можна назвати достатніми для реальної підтримки бізнесу. Компанії потребують прямої фінансової підтримки з боку держави, повне або часткове звільнення від податкового і кредитного тягаря, вирішення транспортних і логістичних проблем та інше”.

А всього цього в законі немає. “З початку карантину уряд займається хіба що медициною, і то з перемінним успіхом. Бізнес поки що так і не дочекався ні дотацій, ні доступних кредитів. Тому з карантину входимо з пусти кишенями. А після 15 травня, якщо грошей від держави не буде, піде низка банкрутств”, – додав голова Асоціації торговельних мереж Олексій Дорошенко.

 

 

Залишити відповідь