Страчений в Австрії чеченський блогер Умаров образив Кадирова, був пов’язаний зі спецслужбами України і 10 замовними вбивствами

Новини Світу

ВСІ ФОТО

Австрійські слідчі з’ясовують обставини вбивства в австрійському місті Герасдорф 43-річного вихідця з Чечні “Мартіна Б.”, який звернувся до влади за політичним притулком. Чоловіка знайшли мертвим у суботу біля одного з міських торговельних центрів. Він був убитий пострілом в голову. Розслідуванням займається земельне відділення відомства із захисту конституції і боротьбі з тероризмом. По цій справі вже затримано двоє громадян РФ: 48-річний і 37-річний чоловіки. Австрійська телерадіокомпанія ORF повідомила, що обидва росіянина є вихідцями з Чечні.

Під ім’ям “Мартін Б.” з 2005 року в Австрії переховувався блогер Маміхан Умаров. Умаров в різних інтерв’ю говорив, що він колишній найманець і екс-співробітник міністерства шаріатської державної безпеки сепаратистської республіки Ічкерія, розповідав про зв’язки російських спецслужб з замахами на політемігрантів і колишніх чеченських сепаратистів в Європі. Він вів на чеченською мовою Youtube-канал під назвою “Анзор з Відня”. Умаров був послідовним критиком глави Чечні Рамзана Кадирова, і часом його викриття носили образливий характер.

Вбивство Умарова – це вже четверте замах на чеченців, які проживають у Європі, за останній рік. У серпні 2019 року в Берліні був застрелений громадянин Грузії чеченського походження Зелімхан Хангошвили. Федеральна прокуратура Німеччини заявила, що вбивство було скоєно за розпорядженням “державних служб у центральному уряді Російської Федерації”.

1 лютого у французькому місті Лілль у готельному номері було знайдено тіло чеченця Імрана Алієва. Алієв був відомий образливими висловами на адресу глави Чечні. Політичний мотив вбивства є пріоритетним для слідства.

26 лютого 2020 року у Швеції було скоєно замах на відомого чеченського блогера Тумсо Абдурахманова. Абдурахманову вдалося знешкодити нападника і викликати поліцію. У справі про замах були затримані чоловік і жінка з російським громадянством.

У розмові з Російською службою BBC Абдурахманов розповів, що вбивство у Відні нікого з чеченців не здивувало. “Чутки про те, що якісь люди носом землю риють, щоб знайти Умарова, вже були. І його попереджали. І я його попереджав, люди йому говорили”. За словами Абдурахманова, який був заочно знайомий з убитим, в останні дні поліція навіть охороняла його будинок.

Вбивство Умарова розбурхало чеченську діаспору у Відні. Люди пересилають один одному повідомлення і обговорюють подію як кару. Як сказав співрозмовник BBC, люди не відчувають себе в безпеці: “Те, що відчувають чеченці в Європі у зв’язку з цим вбивством – це гнів, обурення і безумовно страх. Але чим більше будуть вбивати ось таким чином, тим більше люди будуть протестувати і відкрито говорити про все, що вони думають”.

Як Умаров образив Кадирова і співпрацював зі спецслужбами України

У лютому 2020 року Маміхан Умаров в інтерв’ю українському журналісту Владиславу Сидоренко розповів, що виїхав з Чечні, так як “після того, як основних польових командирів повбивали, вони (влада) почали знаходити нові жертви, які колись працювали при Ічкерії. Переслідувалися все підряд”.

З 2010 року, розповідав Умаров, він співпрацював зі спецслужбами Австрії і через нього пройшло більше 10 замовлень на вбивства.

У тому ж інтерв’ю Умаров розповів про деталі спецоперації СБУ України, в якій він брав участь.

В грудні 2014 року депутат Верховної ради України від Радикальної партії Ігор Мосійчук на камеру розстріляв портрет Рамзана Кадирова і пообіцяв приїхати за ним в Чечню. Коментуючи вчинок депутата, Рамзан Кадиров сказав, що “мабуть, Мосійчук всім набрид, і його захотіли прибрати. Самі його вб’ють, а потім скажуть, що це Кадиров зробив”.

В інтерв’ю, записаному в лютому 2020 року в Австрії, Маміхан Умаров розповів, що в 2015 році, після відео з розстрілом портрета Кадирова, на нього вийшли люди з Чечні. Вони, за його словами, просили знайти того, хто зможе вбити Ігоря Мосійчука. Мова також йшла про ліквідацію чеченця Адама Осмаєва і його дружини Аміни Окуевуой. Обидва брали участь у військових діях на сході України на боці Києва.

В якості доказів своїх слів Умаров надав аудіоповідомлення, які він отримував від жителя Чечні. “Найголовніше – це Аміна і Адам Осмаєв. Якщо Адама, Аміну і цього депутата візьмуть, це був би нормальний варіант”, – каже чоловік на чеченською мовою в одному з аудіоповідомлень і називав суму “півтора”. За словами Умарова, мова йшла про півтора мільйони євро за вбивство всіх трьох.

Маміхан Умаров розповів, що вийшов на Мосійчука та Адама Осмаєва і передав їм всю інформацію, включаючи аудисообщения і скріншоти листування.

Ці слова підтвердив ВВС і сам Ігор Мосійчук. Депутат розповідає, що СБУ України взяли ситуацію під контроль. Переговори з людьми з Чечні продовжилися з участю співробітників СБУ, підставний кілер” навіть отримав аванс на вбивство у розмірі 20 тисяч доларів. В 2019 році, розповідає Мосійчук, співробітники, які вели справу, перестали відповідати на телефони та повідомлення і “заморозили”. Чоловік пов’язує це зі зміною президента на Україні.

У жовтні 2017 року на Ігоря Мосійчука було скоєно замах. В результаті вибуху припаркованого моторолера були вбиті двоє людей і поранені троє, включаючи самого Мосійчука. Керівництво МВС України заявило, що в замаху зацікавлений Рамзан Кадиров. Глава Чечні відповів на звинувачення словами: “Самі депутата Мосійчука підірвали і підняли шум”.

На Адама Осмаєва і Аміну Окуеву в 2017 році також було скоєно два замахи. В результаті другого Окуєва була вбита.

У квітні 2020 року Маміхан Умаров записав відеозвернення до главі Чечні Рамзану Кадирову. Стоячи на мосту через Дунай у Відні, Умаров ображав Кадирова, його батька, а також називав свій номер телефону. “Я не приховую особа, що ти його бачиш. Надсилай, кого вважаєш мужиком…”, – заявив на відео Умаров.

У 2019 році Кадиров в прямому ефірі телеканалу “Грізний” висловився про тих, хто ображає честь в інтернеті: “Навіть якщо весь світ згорить синім полум’ям, якщо навіть закони всіх країн будуть порушені, хіба ми залишимо людини, який зачіпає честь? Клянуся священним Кораном – не залишимо!”. Глава Чечні заявив, що готовий прийняти будь-яке покарання, щоб не пробачити образу. “Ну, посадять у в’язницю, ну, вб’ють, ну, ти помреш. Мені вже 45 років, що мені ще робити в цьому світі?” – сказав глава регіону.

Залишити відповідь