Супрун написала відкритий лист Степанову, вимагаючи відновити медичну реформу

Новини України

Супрун в листі Степанову розкритикувала ідею підвищити зарплату медикам

Уляна Супрун розкритикувала ідею Степанова про підвищення зарплат медикам. Фото: facebook.com/ulanasuprun

Екс-глава Моз Уляна Супрун запевняє, що українські медики не готові повертатися до старого порядку речей, а підвищення їм зарплат і додаткове фінансування медичної галузі в розмірі 11 мільярдів гривень тільки створить нові ризики. За словами Супрун, нинішньому главі Моз необхідно відновити започатковані медреформи.

Про це йдеться у відкритому листі главі Моз України до Максима Степанову, опубліковане в Facebook Уляни Супрун.

“Реакція суспільства на вашу заяву про повернення до старого порядку в медицині показала, що критична маса медиків і пацієнтів в Україні вже не готові повертатися в минуле. Однак тепер в якості плану ви пропонуєте, щоб “Всі медичні працівники, які працюють на другому і третьому ланці, а це близько 400 000 чоловік, повинні отримувати підвищену заробітну плату. Підвищення повинно досягти до 50% від тієї суми, яка є зараз”. Для цього ви вважаєте за необхідне додатково виділити на медицину 11 млрд гривень.

Дозвольте пояснити, чому цей крок не вирішить проблему, а тільки створить нові ризики. І чому вам слід стати першим з осені 2019 міністром, який буде бачити в трансформації медицини не свою проблему, а свою роботу.

По-перше, причина, чому понад 300 закладів отримали менше коштів після початку реформи, нікуди не зникне. Говорячи медичною мовою, виплативши 11 млрд лікарням, ви дасте їм знеболювальне, але відмовитеся лікувати причину хвороби. Лікарі хочуть мати можливість заробляти більше постійно, спираючись на результати своєї праці, а не на жести щедрості від міністрів.

По-друге, проблема з цим рішенням” в тому, що життя не закінчується в цьому році. Зробивши виплату зараз, доведеться робити її також в наступному році.

Хочу звернути вашу увагу, що навіть без цієї додаткової виплати бюджет на медичні послуги в наступному році необхідно буде збільшити мінімум на 24 мільярди гривень. У цьому році програма медичних гарантій працює з 1 квітня, а отже розрахована на три квартали. Її бюджет становить 72 мільярдів гривень. Отже, щоб забезпечувати фінансування лікарень хоча б на рівні цього року, бюджет потрібно буде збільшити до 96 млрд. І це без індексації на інфляцію.

Це – обов’язкові витрати. Але, можливо, крім них ви також захочете збільшити фінансування на закупівлю ліків, медичну освіту, орфа хворих або інші важливі напрямки. Таким чином, вже влітку вам доведеться подати у Міністерство фінансів України на запит на додаткові 30-40 мільярдів гривень. І це без вашої ініціативи виплатити додаткові гроші на зарплати.

На жаль, у міністра фінансів не буде таких грошей для вас. Падіння української економіки за необхідності перебувати на карантині можна буде порівняти з 2014 роком. Тоді Україна в результаті пограбування режиму Януковича і війни втратила близько 9% від ВВП. Як і тоді, в 2021 році Україна не тільки не дозволить собі додаткових витрат, але і поставить перед урядом серйозне завдання – як забезпечити хоча б мінімальні зобов’язання перед людьми.

Ваша боротьба за бюджет 2021 буде дуже непростою. Будь-які щедрі обіцянки для медиків можуть закінчитися розчаруванням і для них, і для вас. Про це міністр фінансів повідомить вам вже скоро, якщо ще цього не зробив.

Тому хочу запропонувати вам інший план дій. Він полягає в тому, щоб зупинити виправлення реформи та її аудит, а зосередитися на виправлення невдалої підготовки до її початку. Ви Не проводили (а точніше, не проводили) цю підготовку. Але у ваших силах прийняти рішення: або допомогти лікарням, медикам і пацієнтам подолати непростий перехід до нових правил роботи системи, або далі робити вигляд, що все, що заслуговують медики, – це жити як раніше, тільки з разової доплатою до зарплат.

Ось кроки, які ви, можливо, захочете взяти до уваги:

  • Створити цільову субсидію для місцевої влади на реорганізацію медичних закладів, які не були підготовлені до реформи. Ці кошти потрібно використовувати тільки для тих 300+ закладів, які понесли фінансові втрати, тому що не були готові до оплати реально наданих ними послуг. Зокрема, закладів протитуберкульозної служби, психіатричних установ, однопрофільних лікарень (шкірно-венерологічних, ендокринних, інфекційних), малопотужних багатопрофільних лікарень тощо.
  • Ця міра повинна бути короткострокова від 3 до 6 місяців. Вона повинна бути цільова – витрачати її можна тільки на реорганізацію.
  • У переважній більшості випадків закривати лікарні не доведеться. Незважаючи на “страшилки”, які поширюються, більшість закладів будуть об’єднані з більш потужними, багатопрофільними лікарнями.
  • Більшість персоналу не буде скорочено, а переведено на роботу в ці установи. Іноді цей переклад буде навіть не фізичним, а за документами – лікар залишиться працювати на своєму робочому місці.
  • При об’єднанні, вам доведеться піти на звільнення десятків головних лікарів. В основному це будуть люди, винні в занедбаному стані цих 300+ лікарень. Вони організовують проти вас серйозну боротьбу, будуть оголошувати голодування, писати листи президенту, лякати медиків масовими звільненнями, а пацієнтів тим, що залишаться без допомоги. Адже вони вважають свої лікарні своєю “вотчиною”, з якою мають право збирати данину.
  • Частина медиків не захоче переводитися. Частина може бути звільнена. В першу чергу, це будуть працівники пенсійного віку, яких в малопотужних закладах може бути від 20 до 30%. Тому значний відсоток цих людей самостійно приймуть рішення вийти на пенсію. Цим працівникам необхідно буде надати разові виплати за рахунок урядової субсидії.
  • Все це практика тих областей, районів і міст, які активно готувалися до реформи, і яким вона принесла позитивний результат. У тому числі Одеської області, де ви працювали раніше.

Що відбудеться в результаті цих кроків? Вже до кінця року більшість з 300 “проблемних” закладів будуть об’єднані з більш потужними лікарнями під керівництвом більш умілих і сумлінних головних лікарів.

Вони зможуть надавати економічно ефективний обсяг послуг і отримувати відчутно більший дохід від Національної служби здоров’я України. У наступному році вони зможуть заробляти достатній обсяг коштів без екстрених фінансових вливань. Якість послуг у цих закладах значно зросте.

Більшість робочих місць буде збережено. У медиків ефективних лікарнях буде постійно (а не один раз) зростатиме дохід. У кого-то швидше, у когось повільніше, але це буде постійний процес.

Частина закладів вже в перший рік навчитися надавати послуги без того, щоб пацієнт приносив в лікарню гроші, ліки, пелюшки і їжу. На другий рік таких закладів стане більше. Через три-чотири роки таких буде більшість. Безкоштовні медичні послуги стануть правилом, а не винятком. Дохід медика вище середнього по країні також стане правилом.

Це буде непростий шлях. Вас чекає серйозна боротьба за бюджет. Ви відчуєте опір частини так званої “медичної еліти”, як місцевої так і національної. Але сподіваюся, що коли ви погоджувалися очолити таку непросту область, як медицина, у вас не було ілюзій з цього приводу. Ви знали, що галузь потребує не разових, а системні зміни, які будуть важкими, але обов’язково дадуть результат з часом. І ви, безумовно, були готові до непопулярних рішень заради якісних послуг для пацієнтів і цивілізованих умов для роботи медиків.

Як повідомляла “Країна”, раніше Супрун також емоційно відреагувала на скасування другого етапу медреформи.

Президент України Володимир Зеленський побічно підтвердив, що другий етап медреформи Супрун буде зупинений до нового року і негативно відгукнувся про реформу Супрун, яка вимагає звільнення 50 тисяч лікарів і закриття 332 лікарень.

 

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь