Трамп підтвердив, що США вийдуть з Договору з відкритого неба

Новини Світу

 

 
 

 

 
 

Президент США Дональд Трамп у четвер підтвердив, що Вашингтон вийде з Договору з відкритого неба (ДОН). Під час спілкування з журналістами біля Білого дому Трамп також заявив, що у нього “добрі стосунки” з Росією, але Москва не виконує свої зобов’язання за цим договором.

У цьому ж контексті американський лідер зазначив, що “є дуже високі шанси, що ми укладемо нову угоду”. На його думку, Росія “сама прийде і виявить бажання укласти угоду”, передає “Інтерфакс”.

Трамп додав, що в подальшому може розглянути як повернення на певних умовах до виконання Договору з відкритого неба, так і варіант з підготовкою принципово нової угоди.

“Є хороші шанси на те, щоб створити нову угоду або зробити щось, що дозволить нам повернутися до первинного договору”, – сказав він у Вашингтоні.

Трамп підкреслив, що “до тих пір, поки вони (Росія. – Прим. “Інтерфаксу”) не будуть виконувати свої зобов’язання, ми будемо поза договору”.

Раніше в четвер газета The New York Times повідомила з посиланням на джерела, що Вашингтон має намір повідомити в п’ятницю Москву про рішення США вийти з Договору по відкритому небу. У свою чергу агентство Associated Press зазначає, що адміністрація Трампа вже сповістила іноземних партнерів про це кроці.

Представники адміністрації США також заявили AP, що основною причиною виходу з договору стали порушення з боку Росії. За словами співрозмовників агентства, російська сторона обмежила польоти над Москвою, Чечнею, Абхазією і Південною Осетією, а також ускладнила проведення спостережних польотів над Калінінградом.

Заступник голови російського Мзс Сергій Рябков у 2017 році говорив, що у Москви є зустрічні претензії до Вашингтону за угодою, але не уточнив, у чому вони полягають. У 2015 році відомство критикував США за відмову у проведенні польотів над острівними територіями країни, передаетРБК.

Договір про відкрите небо (The Treaty on Open Skies) був підписаний 24 березня 1992 року в Гельсінкі представниками 23 держав-членів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Росія ратифікувала договір 26 травня 2001 року. Нині його учасниками є 34 держави. Вони можуть здійснювати обльоти територій один одного з метою контролю військової діяльності. При цьому дозволяється вести фото – і відеозйомку.

Договір є безстроковим. Будь-яка держава-учасниця має право вийти з нього. Бажає вийти повідомляє про своє рішення не пізніше ніж за шість місяців до дати свого передбачуваного виходу. Депозитарії (Канада і Угорщина) негайно інформують інші держави-учасниці про таке повідомлення.

У випадку, якщо яка-небудь держава-учасниця повідомляє про рішення вийти з договору, депозитарій не раніше ніж через 30 днів та не пізніше ніж через 60 днів після отримання ними такого повідомлення скликають конференцію держав-учасниць з метою розгляду наслідків.

Росія готує “план Б” на випадок виходу США з договору

У Росії є “план Б” на випадок можливого виходу Сполучених Штатів з Договору з відкритого неба. Про це ТАСС заявив директор департаменту з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС Росії Володимир Єрмаков.

За його словами, Штати “давно вже не позиціонують себе як надійного партнера” і, виходячи з цього, Росії потрібно планувати свої кроки.

Як заявив заступник глави Мзс Олександр Грушко, вихід США з угоди вдарить по системі воєнної безпеки в Європі, “яка і без того ослаблена”, і завдасть шкоди інтересам союзників Сполучених Штатів.

Дипломат підкреслив, що Москва відкидає будь-які спроби виправдати вихід з цього договору існуванням технічних проблем, так як вирішити будь-які проблеми такого роду можна при наявності політичної волі. “Якщо з договору вийти, то тоді ніяких рішень технічних питань не буде, не буде самого інструменту, який протягом ось вже більше 20 років служив інтересам підтримання миру та безпеки в Європі”, – пояснив Грушко.

За його словами, жодних порушень умов угоди з боку Росії немає. Крім того, за його словами, у Москви є власні серйозні претензії до виконання Вашингтоном положень договору. Однак подібні питання повинна вирішувати спеціальна комісія, уклав він.

Залишити відповідь