У Держкосмосі представили три сценарії для першого українського супутника Либідь

Новини України

У Держкосмосі розповіли про долю першого українського супутника “Либідь”, який знаходиться в Росії

Раніше на будівництво супутника “Либідь” уряд отримало кредит на 292 мільйони доларів. Фото: Вікіпедія

Глава Державного космічного агентства Володимир Усов заявив, що суд відмовився повернути “Укркосмосу” гроші, які були витрачені на створення першого українського телекомунікаційного супутника “Либідь”. На його будівництво уряд отримало кредит в 292 мільйони доларів. За словами Усова, на даний момент є три сценарії розвитку ситуації.

Про це він розповів в інтерв’ю “Економічній правді”.

“Договір на отримання супутника зараз недійсний. Ми повинні якось фізично отримати супутник. Є три сценарії розвитку подій “, – пояснив Усов.

Сценарій перший. Як зазначив глава агентства, держава розуміє, що для запуску супутника проект треба докапіталізувати. Отже, потрібні кошти на створення ракети, тестування супутника, його доопрацювання і продовження гарантійних строків. На це все знадобиться 50-60 мільйонів доларів.

“Держава може докапіталізувати цю суму, якимось чином отримати від Росії супутник, якимось чином добудувати ракету, де використовувалися російські деталі і двигуни, і запустити цією ракетою наш супутник з “Байконура”. Ймовірність такого розвитку подій, як ви розумієте, досить низька. Дуже багато невідомих складових, дуже багато політичних чинників, які роблять неможливим співробітництво з Росією. Тому перший варіант самий складний”, – розповів Усов.

Сценарій другий. Потрібно знайти інвестора, який може реалізувати проект. Глава агентства припустив, що це може спрацювати. Так, інвестор розуміє, на яку суму йому треба докапіталізувати проект, щоб зібрати ракету і запустити супутник. За це він отримує частину потужності супутника, яка буде розподілена між Україною та інвестором. За словами Усова, цей сценарій є більш реалістичним.

“Не скажу, що у нас є черга з інвесторів, які в 2020 році прийдуть інвестувати в супутник з такою складною історією і знаходиться на території Російської Федерації. Однак теоретично це можливо”, – додав він.

Сценарій третій. “Ми розуміємо, що не зможемо самі або з інвестором запустити супутник і використовувати його для наших потреб. Причина – це супутник зв’язку та спецзв’язку. Використовувати супутник, який ми повинні запустити з підконтрольного РФ “Байконура”, небезпечно з точки зору національної безпеки.Тоді ми можемо продати третій стороні наші права на витребування супутника з РФ і вже на отримані гроші розробити власний український супутник”, – підсумував Усов.

За його словами, це три сценарії: “від найменш реалістичного до найбільш реалістичним”.

Наголошується, що в 2007 році Кабінет міністрів прийняв постанову про створення першого українського геостаціонарного телекомунікаційного супутника “Либідь”. У 2009 році ДП “Укркосмос” під гарантії уряду України отримав від Канадського експортного агентства кредит на 292 млн доларів для створення супутника.

Як встановили слідчі НАБУ, значну частину цих коштів вкрали чиновники “Укркосмос”, а напівготовий супутник “Либідь” з 2014 року знаходиться на російському підприємстві “Інформаційні супутникові системи” в Красноярську. В кінці 2019 року Кабмін закінчив виплачувати з бюджету Канадського експортного агентства кредит, який в еквіваленті перевищив 6 млрд грн.

Раніше ми писали, що в Україні вкрали $8 млн, виділених канадцями на створення супутника “Либідь”.

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь