Уповноважений у справах дітей Кулеба звернувся в поліцію через зйомок немовлят у художньому фільмі

Новини України

Дитячий омбудсмен Кулеба вимагає розслідувати зйомки немовлят у фільмі “Дау. Дегенерація”

Кадр з немовлям з фільму “Дау.Дегенерація”

Дитячий омбудсмен Микола Кулеба звернувся в Нацполицию через залучення до зйомок фільму “Дау. Дегенерація” режисера Іллі Хржановського немовлят з українських дитячих будинків, в тому числі дітей з сидромом Дауна.

“У мережі з’явилася інформація та кадри щодо використання дітей у зйомках фільму “Дау. Дегенерація”. За попередньо отриманої інформації, у зйомках використовували дітей з дитячого будинку. У кадрах – немовлята. Це діти, для яких участь в таких зйомках може бути травмою на все життя! Є й інші факти, які вимагають підтвердження, – заявив Кулеба. – Ймовірність цих фактів, а також те, хто дозволив використання дітей повинна розслідувати поліція, в яку я вже звернувся з відповідним запитом”.

На порушення прав дітей звернула увагу дитячий нейропсихолог Олена Самойленко, написала на своїй сторінці в Facebook, що дітей використовували для зйомки сцен з насильством.

“Діти не плачуть просто так. Вони плачуть, коли голодно, боляче, простір навколо здається загрозливим, коли страшно. Вони впевнені, якщо подразник не зникає, то вони помруть. Це глобальний страх, який допомагає людині виживати і кликати на допомогу”, – заявила вона.

Також Самойленко повідомила, що дітям-сиротам за згодою опікунів з дитбудинків під час зйомок зробили ЕЕГ за призначенням лікаря (діагностичну процедуру по виявленню епілептичних станів).

Фільм коштував держскарбниці в 5 мільйонів гривень

Як зазначив генеральний директор кінофундації Національний центр Олександра Довженка Іван Козленко, фільм “Дау” знімався на замовлення Держкіно за бюджетні кошти. В якості авансу за створення фільму було сплачено понад 5 млн гривень. Стрічка була схвалена і високо оцінена комісією Держкіно у квітні 2018 року. У 2019 році відбувся його показ в Парижі в непублічному форматі. Однак, тоді це був “материнський” фільм” – байопік, і в ньому були відсутні сцени насильства над дітьми.

При цьому на сайті проекту анонсувалося ще 14 фільмів з цього ж циклу.

І вони побачили світ лише в нинішньому році. Минулого тижня в інтернеті з’явилися фільми “Дау. Дегенерація” та “Дау. Наташа”, показані в лютому 2020-го року на Берлінському кінофестивалі. Відзначимо, що “Дау. Наташа” отримав дві нагороди на Берлінале.

“Держкіно не фінансувала жоден з 14 фільмів циклу “Дау”, анонсованих на сайті проекті, – зазначив Козленко. – Він (режисер. – Ред.) називав це закінченим фільмом, але з тих пір багато води витекло”.

Про скандальний фільм

Спочатку режисер Ілля Хржановський хотів зняти фільм про Нобелівському лауреата Льва Ландау, надихнувшись мемуарами його дружини Конкордії Дробанцевою. Але в підсумку героя замінили на вигаданого персонажа Дау, віддалено нагадував знаменитого фізика і те, що відбувалося з ним.

Проект став скандальним ще до початку показу через сцен насильства і сексу, багато з яких були реальними. Режисера звинувачували в нелюдське ставлення до учасників знімального процесу.

Основні зйомки фільму проходили в Харкові, спеціально для них Хржановський побудував на території занедбаного стадіону Інститут. За сюжетом він існує з 1938 до 1968 року. Там же живуть практично всі персонажі. Міста, в яких відбуваються події фільму, ніколи не називаються, але найчастіше це умовний Харків або умовна Москва.

На створення фільму пішло 13 років. Зйомки проходили в Харкові і зайняли три роки (почалися в 2008 і закінчилися в 2011-му). Для них побудували спеціальний павільйон у вигляді радянського НДІ, кілька вулиць, буфет. У проекті знялося близько 300 осіб, з них половина постійно жили на території величезної знімального майданчика.

Серед тих, хто засвітився у проекті, були відомі українські політики і журналісти. Наприклад, Михайло Добкін фільмі зіграв першого секретаря харківського міськкому КПУ, Нестор Шуфрич став наркомом важкої промисловості, Михайло Бродський зіграв секретаря ЦК Компартії України, Дмитро Гордон у фільмі – комбриг. Також у фільмі знявся Леонід Черновецький.

Залишити відповідь