Вчені експериментально довели, що коронавірус у людей і кажанів може викликати кишкову інфекцію

Новини України

Коронавірус може викликати кишкову інфекцію крім ураження дихальних шляхів

Заражені энтероиды (вірусний білок зелений). Фото: nature.com

Вчені з Китаю заразили штучні кишечники (энтероиды) людини і летючої миші новим коронавірусом SARS-CoV-2. Вірус почав активно розмножуватися в інфікованих клітинах. Таким чином, він не тільки вражає дихальні шляхи, але може викликати і кишкову інфекцію.

Результати дослідження вчених опубліковані в журналі Nature Medicine.

Крім виснажливого кашлю, температури і утрудненості дихання у деяких пацієнтів з Covid-19 спостерігаються ознаки кишкової інфекції: нудота, блювання і діарея. А вірусну РНК знаходили не тільки в пробах з дихальних шляхів, але і в калі пацієнтів. Однак досі не було доведено, що вірус інфікує кишечник і розмножується там.

Група вчених з Китаю з Гонконзького університету вирішила вивчити, як вірус веде себе в кишечнику людей і кажанів. Дослідники виділили клітини кишечника подковоносых летючих мишей і людини і з них виростили энтероиды – штучні тонкі кишечнику. Причому для кажанів таку структуру виростили вперше.

Вірусний білок нуклеокапсида (зелений) в клітинах штучних кишечника в культурі (синій – ядра, рожевий – актиновые филаменты), фото: Nature Medicine

Энтероиды заразили вірусами мазків з носоглотки та мокротиння трьох пацієнтів з Covid-19 . Його розмноження в клітинах оцінювали за кількістю вірусної РНК і иммунофлуоресцентному фарбування білка нуклеокапсида. Крім того, вчені перевірили, чи містять клітини кишечника два білка, необхідних SARS-CoV-2 для входу в клітину: ангіотензинперетворюючий фермент 2, АПФ2, і сериновую протеазу TMPRSS2.

SARS-CoV-2 заразив энтероиды, і в них знайшли АПФ2 і TMPRSS2. Отже, вірус може інфікувати клітини кишечника і розмножуватися в них. Також вчені встановили, що коронавірус здатний повторно заражати інший кишечник.

В заражених клітинах кишечника підвищилася концентрація інтерферонів третього типу і прозапальних цитокінів – речовин, які виділяються у відповідь на вірусну інфекцію. Їх наявність може пояснювати кишкові симптоми у хворих Covid-19 .

Нарешті, вчені проаналізували кал пацієнтки з Covid-19 , у якої були кишкові симптоми, в тому числі діарея. Генетичний аналіз показав наявність SARS-CoV-2 у зразку. Це доводить, що коронавірус викликав кишкову інфекцію.

Автори роботи припускають, що шлунково-кишковий тракт може бути додатковим шляхом передачі SARS-CoV-2. Хоча до цих пір залишається неясним, як вірус потрапляє туди і може передаватися фекально-оральним шляхом.

Раніше “Країна” повідомляла, що у всіх пацієнтів з коронавірусом, у яких хвороба протікає у важкій формі, спостерігається аномальне згортання крові.

Ми також писали про відкриття, згідно з яким новий вірус може ховатися глибоко в легких видужали людей.

Залишити відповідь