Вчені знайшли в Китаї штам вірусу свинячого грипу, який загрожує новою пандемією

Новини України

Китайські вчені знайшли штам вірусу свинячого грипу, який загрожує новою пандемією

Свинячий грип може викликати нову пандемію. Фото: grippua.com.ua

Китайські дослідники перевірили, які віруси грипу циркулювали серед свиней на фермах країни в 2011-2018 роки, і визначили, як змінювалася з роками їх зустрічальність. Вони з’ясували, що домінуючий з 2016 року у домашніх свиней в КНР вірус G4 EA H1N1 може стати причиною нової пандемії.

Про це повідомляє видання Proceedings of the National Academy of Sciences.

У ході дослідження вчені взяли 29 918 мазків з носа у забитих на м’ясо тварин. Віруси в матеріалі виявляли полімеразної ланцюгової реакцією: дивилися в першу чергу на гени гемагглютининов (H в назві вірусу грипу) і нейраминидаз (N в назві вірусу грипу). Їх послідовності порівнювали з тими, що вже відомі для інших штамів.

Геном однієї з 179 знайдених різновидів вірусу, найбільш близькою за будовою генів H і N до викликав у 2009 році пандемію штаму H1N1pdm2009, визначили повністю. На культурах клітин епітелію трахеї людини автори дослідження перевірили, наскільки легко він зв’язується з сиалогликопротеином SAα2,6Gal – однієї з ключових молекул для інфікування вірусами грипу. Крім того, були проаналізовані дані імунологічних тестів на антитіла до певних штамів вірусів 338 працівників 15 свиноферм. Їх порівняли з результатами аналогічних тестів 230 осіб, не задіяних у тваринництві.

Виявилося, що в 2016 році серед китайських свиней почав швидко поширюватися новий штам вірусу грипу H1N1, який автори назвали G4 EA H1N1. З тих пір він зустрічається частіше за інших. По всій видимості, G4 EA H1N1 з’явився в результаті змішування євразійських і американських штамів A/H1N1. В експериментах з культурами клітин він переважно зв’язувався з “людської” версією сиалогликопротеина SAα2,6Gal. Додаткова серія дослідів на тхорах показала, що G4 EA H1N1 легко передається від однієї тварини іншій.

У працівників свиноферм антитіла до вірусу виявили у 10,4% випадків, у людей, не пов’язаних з сільським господарством, – у 4,4% випадків. Все це (близькість до людини, велика частка людей з антитілами до штаму, легкість його зв’язування з потрібним глікопротеїном і передачі від однієї особини до іншої) вказує на те, що G4 EA H1N1 може в найближчі роки стати причиною нової пандемії.

Тому автори вказують на необхідність якомога швидше почати періодичні перевірки працівників свиноферм і тварин на інфекції, пов’язані з вірусами грипу.

Раніше “Країна” писала, що за останній епідсезон близько 5 мільйонів українців перехворіли на грип та ГРВІ.

Ми також розповідали про блискавичній формі свинячого грипу, який забрав життя дитини у Дніпрі.

Читайте Країну в Google News – натисніть Підписатись

Залишити відповідь