Відразу кілька міжнародних досліджень поставили під сумнів переваги ШВЛ у боротьбі з COVID-19

Новини Світу

 

 
 

 

 
 

В умовах, коли немає ніякого ліки проти коронавіруса нового типу SARS-CoV-2, єдиною “рятівною соломинкою”, здатною врятувати від смерті важких пацієнтів з нетиповою пневмонією COVID-19, вважаються апарати штучної вентиляції легенів (ШВЛ).

Уряди майже всіх країн, що переживають пандемію коронавіруса, включилися у світову гонку за апаратами ШВЛ. У Росії з 95 тисяч ліжок, які підготують до кінця квітня для пацієнтів COVID+, тільки 30% будуть оснащені ШВЛ. Апаратів не вистачає. У всіх медустановах РФ їх в загальній складності близько 43 тисяч штук. Наприкінці березня уряд Росії виділив 7,5 млрд рублів на закупівлю 5,7 тис. ШВЛ.

Проте напередодні міністр охорони здоров’я РФ Михайло Мурашко повідомив, що з усіх 17 з гаком тисяч пацієнтів (дані на 13 квітня) зі специфічною вірусної та позалікарняної пневмонією до апаратів ШВЛ в медустановах країни підключено не більше 250 чоловік. І у все більшого числа важких пацієнтів спостерігається позитивна динаміка, “їх знімають з штучної вентиляції легенів”.

На тлі таких цифр викликають інтерес відразу кілька проведених міжнародних досліджень, що ставлять під сумнів переваги технології штучної вентиляції легенів у лікуванні інфекції COVID-19. Відзначається, що ШВЛ можуть бути не так ефективні в боротьбі з коронавірусом, як сподівалися медики. Интубированные пацієнти часто вмирають, тому багато лікарі пропонують використовувати альтернативні варіанти терапії.

Наприклад, в дослідженні британського Національного Центру аудиту і досліджень інтенсивної терапії (ICNARC) вказується, що з 1053 підключених до апаратів ШВЛ пацієнтів з COVID тільки 355 вижили (33,7%). Дослідження, проведене в китайському Ухані, і опубліковане в медичному журналі The Lancet, малює ще більш похмуру картину: вижили тільки троє з 22 інтубірованних пацієнтів (13,6%).

Аналогічні спостереження з Сіетла, опубліковані найстарішим і впливовим американським медичним журналом The New England Journal of Medicine, показують, що з 18 інтубірованних пацієнтів тільки дев’ять вижили, але на момент закінчення спостережень троє з них все ще не могли дихати самостійно.

Як повідомляє німецький журнал Focus, подібні дослідження доводять, що смертність серед пацієнтів COVID+, підключених до апаратів ШВЛ, значно вище смертності інтубірованних пацієнтів з іншими захворюваннями. Журнал посилається на дослідження декількох лікарів в Нью-Йорку, яке показує, що серед тих хворих з коронавирусной інфекцією, кого там підключали до ШВЛ, 80% в результаті померли.

У зв’язку з цим американські лікарі пропонують альтернативи такому лікуванню. Одна з них – перекладання інфікованих коронавірусом на живіт, що полегшує навантаження на легені. Крім цього, рекомендується подача пацієнтам кисню через кисневі маски і назальні канюлі (трубки в ніс), а також подача пацієнтам оксиду азоту, що полегшує кровообіг і сприяє доставці кисню в найменш пошкоджені частини легенів.

Відзначимо, що дані методи використовуються в лікарнях Росії з перших днів епідемії коронавіруса. Деяких пацієнтів, дійсно, вдається компенсувати на звичайній оксигенотерапії, в тому числі лежачи на животі. Але при такому підході основною умовою безпеки є частий контроль газообміну, так як легкі перестають виконувати цю функцію. Що стосується оксиду азоту, то ще 15 років тому було проведено дослідження, яке дозволило припустити, що ця речовина може пригнічувати розмноження в легких “близького родича” нового коронавіруса, що викликає важкий гострий респіраторний синдром (SARS).

Клінічні випробування з оксидом азоту на коронавирусных пацієнтів вже почали вчені з США, Італії та інших країн, вважаючи, що використання цього газу не тільки істотно полегшує лікування важких хворих, але і може використовуватися в якості профілактики для запобігання зараження медперсоналу. Оксид азоту зазвичай використовується для лікування пацієнтів з недоліком кисню, для підвищення швидкості кровотоку, зниження кров’яного тиску, при лікуванні хронічних обструктивних хвороб легенів.

У багатьох заражених COVID-19 розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС). SARS-CoV-2 через перекодовані вірусної РНК білки атакує еритроцити і зв’язується з молекулами гемоглобіну, які в свою чергу “збирають” кисень в легенях, а потім забезпечують його доставку в тканини організму. Ці перекодовані білки підсилюють запальні процеси в легенях – виникає гіпоксемія, ГРДС. Але коли пацієнта підключають до ШВЛ, то часто слід септичний шок і відмовляють інші органи, виникає поліорганна недостатність. Оксид азоту можна використовувати в якості “порятунку” для важких випадків захворювання COVID-19, вважає головний анестезіолог Массачусетської лікарні загального профілю і професор Гарвардської медичної школи Уоррен Заполь.

“Ми вважаємо, що якщо покращувати стан пацієнта без интубирования і підключення до ШВЛ, то з’явиться більше шансів на одужання”, – заявив лікар швидкої допомоги Нью-Йорка Джозеф Хаббуш.

У той же час скептики вказують, що теорія високої смертності у COVID-пацієнтів на ШВЛ не досліджена належним чином. Інтубація завжди сполучена з ризиком розвитку ускладнень, тієї ж пневмонії. Мікроби можуть проникати в організм пацієнта через трубку і викликати подальше запалення. Тому пневмонія найчастіше розвивається як вторинне захворювання на тлі використання ШВЛ.

Тому питання залишається відкритим, чи дійсно штучна вентиляція легенів якимось чином сприяє смерті пацієнтів з COVID-19, або ж стан важких пацієнтів настільки посилюється супутніми захворюваннями, що вони втрачають шанси вижити навіть будучи підключеними до ШВЛ. Поки то невелика кількість спостережуваних випадків не дає на це однозначної відповіді. А тих, хто міг би спостерігати за важкими хворими, збирати інформацію та аналізувати її, поки недостатньо: лікарі зайняті іншою справою – ежечасными спробами порятунку життів.

Джерело інформаціі

Залишити відповідь