Заробітчани в Європі – що відбувається з рештою українцями за кордоном

Новини України

“Роботи немає навіть для своїх”. Що відбувається з нашими заробітчанами в Європі і думають вони повертатися

У Польщі українців масово звільняють, і додому повертатися вони бояться, побоюючись, що назад не випустять

Українські заробітчани опинилися в пастці. За кордоном багатьох звільнили через карантин, а в Україні їм пропонують мізерні зарплати.

У той же час спроби влади заборонити виїзд за кордон українських працівників тим більше зупиняють частина з них від повернення додому.

Як в умовах такого цугцвангу живеться залишилися в Європі заробітчанам і що з ними буде далі, з’ясовувала “Країна”.

“Десь 70% звільнили”

З початку карантину в Україну повернулися сотні тисяч заробітчан. В основному ті, хто працював за безвизу або у кого закінчувалися робочі візи, адже невідомо, коли знову відкриють кордони.

У той же час мільйони залишилися в Європі (у частині прострочені документи, але, наприклад, у Польщі продовжили терміни перебування іноземців з-за карантину). Вони, як і більшість людей в Україні, вже “доїдають” свої заощадження.

Європейці набирають сезонних робітників на поля – це вважається найбільш “низька” робота, і ставки з-за карантину знизили, вважаючи, що на безриб’ї люди погодяться на будь-які умови.

З 11 травня, наприклад, Чехія відкрила кордони для сезонних робітників з країн не-ЄС, їм лише потрібно здати тест на коронавірус або пройти карантин.

Зазивають на збір врожаю також сусідня Польща, Фінляндія, Німеччина, Швеція, Австрія.

Поляки вже не раз заявляли, що без українців на полях їм не обійтися.

“Якщо працівники з України не приїдуть, це буде катастрофа. Те, що буде вирощено в полях, пропаде, оскільки не буде кому збирати”, – заявляв голова польської Асоціації переробників фруктів і овочів, власник однієї з найбільших переробних компаній у Польщі (Real SA) Анджей Гайовничек.

Однак, за словами експертів з агентств по працевлаштуванню, заробітчани не поспішають на польські поля. Робота важка і оплата різко впала із-за карантину.

“За ту ж роботу, за яку раніше платили 17-20 злотих в годину (112-130 грн), зараз дають 12-13 злотих (80-86 грн). У місяць на руки виходить близько 500-600 доларів, замість минулих 800-1000 доларів. Вже набирають на збір полуниці, але і там оплату знизили – 2,5-3 злотих за кошик (15-20 грн), а не 4-5 злотих (26-33 грн), як в минулому році”, – сказала нам спеціаліст з працевлаштування Інна Миць.

Крім того, відкриті в ЄС вакансії збирачів урожаю – це крапля в морі для багатомільйонної армії залишилися не у справ українських заробітчан. Своїм роботи не вистачає.

Наприклад, у Польщі масово почали повертатися самі поляки з більш багатих західних країн, де їх також звільнили з-за карантину. І тепер, як очікують експерти, вони будуть забирати роботу в українців, погоджуючись на зарплату, на яку раніше б не пішли.

“Напевно, відсотків 70 українців вже звільнили. Роботи в Польщі немає – навіть для своїх. Для тих, кого звільнили, дуже мало шансів знайти нове місце. У моєї подруги, вона як і я під Катовіце живе, звільнили чоловіка, він працював зварювальником, а вона вагітна. Відповідно, вони втратили страховку. Довелося народжувати за готівку (в Польщі пологи без ускладнень коштують 6 тисяч злотих – близько 40 тис.). Чоловік поїхав в інше місто, знайшов там роботу, а вона залишилася одна з грудним малюком. Один знайомий поляк, у нього фірма по встановленню опалення “Тенеко”, зізнався мені, що звільнив усіх 90 своїх працівників, не бажаючи утримувати їх. А подругу, польку, скоротили нещодавно з ресторану, як і 60% співробітників. Сказали: “Ми, може, зателефонуємо вам потім”. Так що поляки зараз самі готові працювати замість українців. А багатьом нашим залишається або їхати назад в Україну, або шукати нову роботу”, – ділиться з “Країною” живе під Катовіце уродженка Закарпаття Вероніка Берневек, яка днями повернулася у Польщу після святкової “побування” в Україні і пройшла двотижневий карантин.

Тому дівчина ще довго не збирається – у неї в Польщі вид на проживання і свій невеликий бізнес.

“Я тут вже більше трьох років, починала зі звичайною агророботи – збирала печериці. Робота була добре оплачувана. Але працювати треба було 15-20 годин щодня. Тому через рік звільнилася, працювала кухарем (спеціальність отримувала в Україні, і застосувати її в Польщі не вдалося). Всі починала з нуля. Тепер веду власний бізнес. Багато українців хочуть тут починати щось своє, тому що держава допомагає. Наприклад, громадяни до 26 років звільнені від податків, молодим дають безвідсоткові кредити для молодих. В Україні відкрити свою справу невигідно і дорого”, – відверто Берневек.

“Не хочуть їхати в Україну – бояться, що назад вже не пустять”

Історії з заборонами на виїзд заробітчан налякали багатьох українців – і вони бояться повертатися в Україну. А ті, що повернулися, вже думаю, як виїхати назад.

“Якщо заборонять виїзд, зроблю все, аби тільки не повертатися в Україну”, – зізнається Берневек.

“Шукаю знайомих, хто їде в травні-червні в Україну, щоб забрати деякі мої речі. І не можу знайти. Не всі хочуть зараз їхати, тому що бояться, що назад їх вже не пустять, – ділиться з нами живе у Фінляндії українка Маргарита Кузинская. – З 14 травня робочі поїздки у Фінляндію будуть можливі, пороми також почнуть продавати квитки. Логічно, що тоді можливе повернення в Україну наземним транспортом. Так як транзитом в принципі повинні пустити на батьківщину, а хто має робочі довгострокові візи потім може повернутися до Фінляндії. Але зараз все туманно і не всі ризикнуть перевіряти це все на собі”.

Передумав їхати в Україну та Ігор Мальський, який працює на будівництві у Чехії.

“На карантині замовлень стало менше, заробітки впали. Подумував повернутися в Україну й почати з одним свою будівельну фірму, але після всіх цих новин, що не пускає літаки з нашими працівниками в Європу, змусив мене змінити плани. Таке відчуття, що під шумок хочуть повернути “залізна завіса” як при Союзі. І незрозуміло, що буде з безвизом. Тепер, навпаки, мій товариш хоче до мене приїжджати, але чи знайдеться для нього робота – питання. Звуть поки лише на поля, а це не ті гроші, заради яких варто гнути спину. Пекельна праця, а платять сльози (близько 500-600 євро)”, – говорить нам Мальський.

У багатьох заробітчан не залишається вибору – погоджуватися орати в Європі за мізер або повертатися в Україну, де уряд посилає будувати дороги за 6-8 тис. грн.

“Зеленський ж так мріяв повернути українців з-за кордону, обіцяв дешеві кредити, обіцяв свій бізнес. Ну ось, повернулися. І що? Добре, що у мене “карта побуту”, я в Україну поки не збираюся, чекаю повного закінчення карантину в Польщі, сподіваюся кудись влаштуватися (раніше працювала офіціанткою). А на “трускавки” (полуницю по-нашому) не піду, там же зовсім копійки платять, і здоров’я можна підірвати”, – говорить нам живе у Варшаві франківчанка Березня Кисіль.

Історія з “спецразрешениями”, які нібито треба брати українцям для вильоту на заробітки, внесла ще більшу плутанину в уми заробітчан (насправді йдеться про дозволи на вильоти чартерів, а не для окремих заробітчан).

“Спекуляції на заробітчан”

Говорять про намагання влади вести торги з ЄС на заробитчанской темі.

“Стратегія українського уряду на обмеження виїзду працівників за кордон (яка ніколи не було чітко пояснена громадськості) виглядає як спроба спекуляції, докази своїй цінності за рахунок власних громадян. Мовляв, ми не можемо провести демократичні реформи, побороти корупцію, побудувати інноваційну економіку. Але у нас є ЄС потрібні робочі руки?” – написала в Facebook живе у Варшаві українська журналістка Олена Бабакова.

Все це в сукупності може спричинити відтік українців, а в самій Україні – хвилю протестів.

“Подальше завзятість уряду Шмигаля в розірванні давнього соціального договору з приводу можливості поїхати заробляти і жити на Захід, призведе, зокрема, до того, що українці будуть бігти зі всіх ніг і документально обривати зв’язки з державою. Так влаштована психологія взаємовідносин державних інститутів і народу в Україні, побудована на тотальну недовіру. Недовіру до самого себе, до речі сказати, тому що згадані інститути складаються з того ж народу. І якщо високий рейтинг довіри особисто до президента Зеленському, якого народ все ще сприймає як доброго і справедливого государя, розбурхує уяву влади на тему, що пролізуть будь-які експерименти з довіреною електоратом, то це далеко не так. Бо спрацює давно вироблений рефлекс, який виражається простим “та ну вас нахрен”. Ну це не рахуючи інших радощів, про яких я писав раніше – потенційної криміналізації і зростання протестних настроїв”, – написав на своїй сторінці в Facebook журналіст Сергій Щербина.

“Потрібно годувати своїх”

Є й інша думка – українці будуть змушені повертатися додому з-за тривалої безробіття та економічного спаду в Європі.

“Грубо кажучи, своїх треба нагодувати. Поляки тепер рідше шукають роботу за межами західного кордону. У той же час, інтерес до пропозицій роботи в Польщі зростає”, – сказав нам Домінік Матчак, співробітник агентства тимчасової зайнятості Silverhand.

За соцопитуваннями, приблизно кожен третій польський працівник був звільнений в Німеччині, Австрії і Великобританії з-за карантину, коли почала закриватися сфера обслуговування.

Схожа ситуація – в Чехії, де також працює багато наших.

“Чехов звільняють у Німеччині, Нідерландах, Франції. Багато повернулися і готові братися за будь-яку роботу. Для іноземців залишається робота на полях, але її не так багато, в Чехії більше їхали на будівництва. А зараз там влаштуватися не так просто”, – розповіла нам Мартіна Валентова з агентства з працевлаштування в Празі.

Підпишіться на телеграм-канал Політика Країни, щоб отримувати чітку, зрозумілу і швидку аналітику по політичним подіям в Україні.

Залишити відповідь