Збирався брати участь у виборах білоруський опозиціонер став фігурантом кримінальної справи

Новини Світу

STATKEVICH / YouTube

Щодо білоруського опозиціонера Миколи Статкевича порушено кримінальну справу про підготовку дій, що грубо порушують громадський порядок, повідомила його дружина Марина Адамович.

“Тільки що стало відомо, що Микола Статкевич, який завтра повинен був вийти на свободу, “затриманий за підозрою в підготовці злочину за ч. 1 ст. 342 “підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок”. Він буде перебувати в ІТТ”, – написала вона у Facebook у понеділок ввечері.

Саме за ст. 342 проходять всі затримані по так званій “справі Тихановского”, зазначає “Інтерфакс”.

У своєму пості Адамович також повідомила, що активістка Ольга Ніколайчик провела в карцері 17 днів. “Вона перехворіла бронхітом, їй не давали води, у неї відібрали особисті речі та засоби гігієни”, – зазначила дружина опозиціонера.

Статкевич знаходиться в ізоляторі на вулиці Окрестіна, де відбуває два арешту на 15 діб. Його затримали 24 травня під час збору у Комаровського ринку підписів за претендентів на пост президента Білорусії “без відповідного дозволу Мінміськвиконкому”. Статкевича звинуватили в “публічному вираженні свого невдоволення і негативне ставлення до чинної влади”. Ще раз на 15 діб опозиціонер був заарештований, коли відбував перше покарання.

Статкевич планував балотуватися на пост президента, проте в травні 2020 року ЦВК відмовив йому в реєстрації з-за непогашеної судимості. Політик, який також був одним з претендентів на пост президента Білорусії в 2010 році, був тоді засуджений на шість років колонії посиленого режиму за ч. 1 ст. 293 Кримінального кодексу (організація масових заворушень, що супроводжувалися насильством над особою, погромами, підпалами, знищенням майна та збройним опором представникам влади). У 2015 році засудженого за організацію масових заворушень Статкевича помилував президент Білорусі Олександр Лукашенко. Але судимість опозиціонера буде вважатися погашеної тільки в 2023 році.

Ще одну судимість опозиціонер отримав у травні 2005 року. Тоді Статкевича засудили до трьох років обмеження волі за організацію масових акцій протесту в Мінську проти фальсифікації підсумків референдуму, пише агентство Naviny.by.

Вибори президента Білорусі відбудуться 9 серпня.

В кінці травня в Гродно відбувся пікет на підтримку висування кандидатом у президенти Світлани Тихановской, в ході якої був затриманий її чоловік Сергій і його прихильники. Глава СК Білорусії Іван Носкевич 11 червня повідомив, що число обвинувачених у діях, що порушують громадський порядок на передвиборному пікеті в Гродно, зросла до десяти і може ще змінитися.

25 червня глава МВС республіки Юрій Караєв повідомив, що незаконні вуличні акції, які останнім часом відбувалися в Білорусі у вигляді “ланцюгів солідарності”, управляються через Telegram-канали і прямі включення “Радіо Свобода” з місця подій. Ці акції супроводжувались затриманнями активістів, передає РИА “Новости”. Білоруські правозахисники також інформували про ряді випадків порушення кримінальних справ стосовно блогерів, зокрема, за статтею “організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок”.

Зараз потенційні суперники чинного президента Олександра Лукашенка на виборах – екс-керівник Белгазпромбанка Віктор Бабарико і блогер Сергій Тихановский – перебувають у місцях позбавлення волі. Щодо Бабарико порушено кримінальну справу. Також арештовані активісти виборчої кампанії, опозиційні політики Павло Северинець і ті, хто брав участь у мирних акціях протесту.

Залишити відповідь